Aj tento rok sa Veľkonočné sviatky ponesú V MENE KRISTA

0
990

Pred Veľkonočnými sviatkami sa dočkáme veľkolepého historického eposu o zmŕtvychvstaní Krista. Vydajte sa s nami na epickú púť históriou a sebapoznaním z pohľadu neveriaceho Claviusa.

V kine CinemaLux bude mať svoju premiéru 24.3. 2016 o 16.00 h dlhoočakávaný film „V mene Krista.“ Film sa nepodobá na žiadny veľkolepý biblický film, aký ste kedy videli. Už len preto, že veľkolepé na ňom vlastne nič nie je – okrem príbehu, ktorý rozpráva. Kto videl Kráľa kráľov či Najväčší príbeh všetkých čias, nehovoriac o Ben Hurovi, vie, ako vyzerá a ako znie veľkolepý film: je obrovský (tisícový komparz) a burácajúci (monumentálna hudba). V mene Krista je menší a tichší.

O filme
Film rozpráva príbeh rímskeho vyšetrovania vzkriesenia Ježiša Krista, ktorého nazývali „Kráľ Židov“ a „Mesiáš“. Farizeji a pisári povedali rímskemu prefektovi Pilátovi Pontskému, že nasledovníci Ježiša tvrdia, že On opäť o tri dni vstane z mŕtvych a preto dal Jeho hrob strážiť vojakmi pre prípad, že by sa Jeho stúpenci pokúsili ukradnúť telo a tvrdiť, že povstal. Rozkaz bol vydaný a vojaci umiestnení, no tri dni po ukrižovaní bol hrob nájdený prázdny. Rímsky senát poverí centuriona Claviusa (Joseph Fiennes), aby viedol vyšetrovanie tvrdení, že Ježiš naozaj vstal z mŕtvych, ako hlásali Jeho učeníci. Clavius sa čoskoro ocitá na ceste sebapoznania, zisťuje, kto Ježiš skutočne bol, čo presne bolo Jeho poslaním a prečo sa mocná Rímska ríša cítila ohrozená. Mohol by tento jeden muž a Jeho nasledovníci skutočne zvrhnúť rímske impérium? Je možné, že Jeho učenie bolo pravdivé a Rím cítil, že musia byť umlčaní?

Detaily filmu
Vo filme je niekoľko veľmi pekných detailov, napríklad keď Clavius strávi celý deň skúmaním mŕtvol, odstráni si zápach smrti z rúk len tak, že si ich drhne v rozmarínovom kríku, ktorý má vo svojom byte na stole. Alebo keď strčí hlavu do vojenských kasární a spýta sa svojich vojakov, či niektorý z nich nepozná ženu menom Mária Magdaléna, legionári si medzi sebou vymenia opatrné pohľady, a potom takmer každý
z nich zdvihne ruku.

Kristus
Neobvyklý je na tomto filme Kristus. Predstavuje ho Cliff Curtis, Novozélanďan maorského pôvodu, ktorý sa nápadne podobá na obraz z turínskeho plátna, a jeho Ješua je nezvykle telesným zjavom. Zaiste, telesný bol i odhodlaný Ježiš Jima Caviezela (Umučenie Krista), hoci úplne iným spôsobom, ako aj éterickejší Robert Powell v Ježišovi Nazaretskom. Ješua vo filme V mene Krista je radostný spôsobom, aký som dosiaľ ešte nevidel, možno iba ak vo filmoch o Haight-Ashbury v 60-tych rokoch: je to nevinný objímač, takmer hipisák, tak trochu guru, ale – prepáčte, že to hovorím – nepodobá sa veľmi na Krista.

Scény
Vo filme sú úžasné scény, ktoré zobrazujú priateľstvo apoštolov, a asi najnezabudnuteľnejšou charakteristikou V mene Krista je jeho ľudskosť, ktorú možno vidieť či už vo vzťahoch medzi legionármi, ale samozrejme aj u samotného srdečného a usmievavého Božieho Syna.