Matičiari opäť bilancovali

0
619

Najdôležitejšou slovenskou kultúrno – spoločenskou ustanovizňou je Matica slovenská. Jej poslaním je šíriť a uchovávať slovenské kultúrne dedičstvo, prebúdzať a podporovať národné povedomie, resp. všestranne propagovať našu vlasť. Miestny odbor Matice slovenskej aktívne pôsobí i v našom meste. Jeho členovia sa v nedeľu 17.apríla opäť po roku zišli na svojej výročnej členskej schôdzi, ktorá sa konala v malej sále MsKS na sídlisku Sever.

dscn5972V úvode sa všetkým prítomným prihovoril predseda Ing. Miloš Zaťko. Následne zaznela hymna Matice slovenskej s názvom Kto za pravdu horí a následne si všetci zúčastnení členovia minútou ticha uctili tých, ktorí už nie sú medzi nami. Kultúrny program otvoril recitátor Milan Ďurčo. Následne sa so svojím folklórnym pásmom prezentovali členovia domáceho súboru Drienovec. Svoje miesto tu však mali aj národné a ľudové piesne v podaní členov speváckej skupiny pôsobiacej pri klube dôchodcov v mestskej časti Dolné Ozorovce, ktorý v rámci stretnutia vystúpili dvakrát.

V pracovnej časti predseda informoval o zvýšení počtu členov na súčasný stav 178, ako aj o akciách uskutočnených v minulom roku a plánoch do roka nastávajúceho. Malo by ísť napríklad o zájazd na národné slávnosti na Devíne, účasť na oslavách zvrchovanosti vo Veľkých Hosťach, kurz výučby hlaholského písma či práce s počítačom, zájazd do Klížskeho Hradišťa a Klátovej Novej Vsi, ako aj ďalšie podujatia. Privítal aj predsedu dozorného výboru Jozefa Hederu, primátora Mariána Chovanca spolu so zástupcom Mgr. Petrom Bulíkom, poslankyňu VÚC Dr. Rudolfu Novotnú, riaditeľku MsKS Mgr. Zuzanu Janáčovú spolu so svojím manželom a zároveň podpredsedom organizácie Petrom Janáčom.

dscn5991Veľmi zaujímavá bola diskusia, v ktorej zazneli mnohé podnetné názory nielen na súčasnú slovenskú kultúru. Reč bola napríklad o schválenom zákone o produkcii pôvodnej slovenskej hudobnej tvorby v rozhlasových staniciach a zavedení niečoho podobného v oblasti televízie. Diskutujúci sa tiež vyjadrovali k preberaniu trendov a výrazov zo západu, ako aj k novému názvu strednej školy, ktorá by mala vzniknúť po spojení SOŠ na Farskej ulici a Strednej odbornej školy J. Ribaya. Členovia Matice sa vzhľadom na význam tohto národovca a zároveň nášho rodáka zhodli na požiadavke používania názvu SOŠ J. Ribaya aj po zjednotení. Pani Rudolfa Novotná podala bližšie informácie o aktuálnom Roku Svetozára Hurbana Vajanského, pričom citovala jeho list určený jeho budúcej manželke Ide Dobrovitsovej. Nechýbalo ani oceňovanie zaslúžilých členov organizácie.

Marek Kasala

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokSvetový deň vody v ZŠ Partizánska
Ďalší článokHodnotili aj nevidiaci a slabozrakí
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.