Premiéra detektívky Červený kapitán v kine CinemaLux

0
1199

Kino CinemaLux v Dome kultúry vás pozýva 11.3. 2016 o 22.00 h na premiéru drsnej detektívky podľa slovenského knižného fenoménu – Dominika Dána.

ckJe rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy“ ale málokto prežije…

Pár odpovedí na pár základných otázok:

TO FAKT TAM HRÁ KAISER SO SUCHÁNKOM? TO JE „LÁSKAVÁ“ ČESKÁ KOMÉDIA ALEBO ČO?
Nie, nie je to komédia a láskavá už vôbec nie 🙂 Sme fanúšikovia filmov, v ktorých komici hrajú seriózne postavy. Možno to bol risk, ale plne si za tým stojíme – Kaiser aj Suchánek sú (skromne) výborní. Hlavne Kaiser ako Červený kapitán – expert na finálne výsluchy, ktorý získal prezývku podľa krvavých koncov svojich vypočúvaní.

ck-2KTO JE DOMINIK DÁN?
Dominik Dán je najpredávanejší slovenský autor, ktorý vydal už 21 kníh s príbehmi detektívov z Oddelenia vrážd “Nášho mesta”. Predal viac ako 700-tisíc kusov kníh.
Píše pod pseudonymom a pravú identitu si chráni – vie sa len to, že je z radov kriminalistov a mnohé z toho, o čom píše, aj sám vyšetroval. Ak ste nečítali, odporúčame prečítať od neho čokoľvek, samozrejme najviac ale Červeného kapitána – knihu, ktorú vydal v roku 2007.

PREČO VÔBEC TENTO FILM VZNIKOL?
Lebo Dominik Dán je taký fenomén, že si jeho knihy už zaslúžia poriadny film. A pre režiséra/producenta Michala Kollára sú v tom aj osobné dôvody, prečo na projekte robí už 7 rokov: príbeh sa odohráva v dobe a miestach, v ktorých vyrastal, a teda ich chcel ukázať na plátne tak, ako si ich pamätá.

UVIDÍM V ŇOM NIEČO, ČO SOM EŠTE V KINE NEVIDEL?

  • Určite. Podľa nás:
  • najakčnejší slovenský film, aký tu od revolúcie vznikol
  • viac ako 360 efektových záberov (teda najviac ako kedy bolo v slovenskom filme)
  • Slovensko tak, ako vyzeralo v roku 1992
  • a nechceme prezrádzať z deja až príliš, ale podľa nás ide o pekne drsnú detektívku, ktorú sa oplatí vidieť na veľkom plátne.ck-3

JE ZALOŽENÝ NA SKUTOČNÝCH UDALOSTIACH ALEBO SI VYMÝŠĽATE?
Podobne ako pri knihách Dominika Dána, aj film je zmesou reality a fikcie.
Všetky fakty sme sa ale snažili dôsledne zrešeršovať – od histórie ŠtB a cirkví, zbraní, ktoré policajti používajú, ich procedúry, výzoru ulíc, až po drobnosti typu cena piva v najhnusnejšom lokále. V pozadí príbehu je ale mnoho skutočnej histórie: Viac informácii na webovej stránke kina www.cinemalux.sk