V Uhrovci sa hral futbal už v roku 1910

0
1403

V Uhrovci sa hral rekreačný futbal už v roku 1910. Vypuknutie I. svetovej vojny značne zabrzdilo rozvoj športu. V roku 1921 vznikol Športový klub Uhrovec, ktorého prvým predsedom bol Ján Szanto.

Svoju činnosť začínal v zložitých podmienkach. Chýbalo materiálne zabezpečenie hráčov a tiež futbalové ihrisko. Za aktívnej pomoci uhrovskej firmy Zay – Matuška Lignum a niekoľkých drobných živnostníkov sa podarilo vytvoriť futbalovú jedenástku. Hráči si za svoje peniaze kúpili látku na dresy a manželky ich ušili. Pôvodná farba dresov bola červeno-modrá so znakom ozubenej píly a písmenami ŠKU – Športový klub Uhrovec.

Pretože ihrisko v Uhrovci nemalo potrebné rozmery, zápasy hrávali v Bánovciach, Bošanoch, Žabokrekoch, Trenčíne, Topoľčanoch i v Lednických Rovniach.

Postupne sa za pomoci spomínanej firmy a ochotných fanúšikov vybudovalo ihrisko v priestoroch zvanom „pod lipami“, kde sa nachádza terajší štadión Tatran. Základný káder tvorili Gejza a Ján Szantovci, Ján Škultéty, Alexander Trančík, Ing. Nechleba, Ján Slaninka, Jozef Kolenatý, Róbert Velvart, Michal Marcináth, Ján Obertík, Rudolf Bílek, Anton Korbela, Ján Ondruška, Ján Repka, Michal Barták, Albert Thomas, Ján Lisanský, Ján Korbela, Ján a Albert Kiššovci.

Prvý zápas na domácom ihrisku odohral Uhrovec proti Bánovciam s výsledkom 2:0 pre ŠK Uhrovec. Sľubne sa rozvíjajúca športová činnosť futbalistov však v roku 1924 bankrotom firmy Zay – Matuška Lignum ochladla a posledný zápas opäť s Bánovcami vyhral Uhrovec 1:0. Prerušenie aktívnej futbalovej činnosti v Uhrovci trvalo dosť dlho, hoci zo sŕdc nadšencov záujem o futbal ani čas nevymazal. Naďalej sa stretávali pri športe na lúkach a pasienkoch.