Tradičná príprava kraslíc pre polievačov v Malej Hradnej

0
1534

K tradičným činnostiam predchádzajúcim Veľkonočnému pondelku patrila príprava kraslíc pre polievačov, ktorá bola doménou dievčat a žien.

Veľkonočná tradícia v Malej Hradnej

V minulosti pre tento región aj na Malej Hradnej bola typická technika vypisovania voskom. Veľkonočné vajíčko bolo slepačie, zriedkavejšie kačacie alebo husacie zdobené k veľkonočným sviatkom. Podľa cirkevnej symboliky spodobňovalo nanebovzatie Ježiša Krista. Tiež je chápané ako symbol kontinuity života, plodnosti a jarného oživenia prírody.

Voskové vajíčka
Na škrupinu vajíčka sa voskom vypísali rôzne vzory a postupne ich namáčali do viacerých farieb. „Už v šiestich rokoch ma babka učila maľovať vajíčka,“ povedala na úvod rozhovoru Jana Vavrová. „Vajíčka – to neboli „prefúkance“! Ale klasicky, natvrdo uvarené vo vode. Vosk sa vtedy nanášal tzv. kajličkou – kovovým koncom zo šnúrok do topánok, ktorý bol pripevnený ľanovým špagátikom v rozrezanej paličke.

Kvetinové a prírodné motívy
Na vypisovanie vzorov sa používal nahriaty včelí vosk. Maľovali sa prevažne kvetinové alebo prírodné motívy. Potom sa vajíčka namáčali do farby pripravenej z rozmočeného krepového papiera v teplej vode s octom alebo zafarbenej tintovou ceruzkou. Namaľované vzory sa od vosku poutierali zväčša handričkou, pričom na
miestach po vosku zostali biele vzory.

Vyzdobené vajíčka pre kupačov
Takto ozdobené sa ponúkali kupačom. Ej veru, škoda ich bolo zjesť. Mrzí ma, že ani jedno sa mi po babke nezachovalo,“ pokračovala v spomienkach na svoje začiatky krašličiarka. „Dnes je táto technika voskovania – batikovania už veľmi zriedkavá. Na nanášanie vosku sa skôr používa špendlík. V súčasnosti je dosť rozšírený opačný postup. Najskôr sa namaľuje vajíčko podkladovou farbou a následne sa nanáša vosk, ktorý je zafarbený špeciálnymi pigmentmi alebo sú použité rozpustené voskové
pastelky,“ dodala na záver Jana Vavrová.

Stanislav Vavro