Aj po rokoch aktívnej práce si kladie cyklistický klub vysoké ciele

0
1023

Už sedem rokov v Bánovciach pôsobí cyklistický klub xRoad. Ako povedala jeho riaditeľka Janka Buchelová: „Pred siedmimi rokmi bola len myšlienka usporiadať cyklistické preteky. Obávali sme sa, ako to dopadne, bolo to nové, ľudia sa báli, aby sa nezničil trávnik (smiech), ale ten sa z toho rýchlo dostal a napokon boli všetci radi.“

Foto: Stanislav Vavro

Aktívni cyklisti
Klub xRoad združuje cyklistov amatérov, ktorí sa cyklistike venujú aktívne. Ich odporúčané trasy pre cestnú cyklistiku sú napríklad Krásna Ves, Závada pod Čiernym vrchom, pre náročnejších je vhodný okruh na Zlatníky – Cimennú – Držkovce – Chlievany, Bánovce – Skýcov – Bánovce, Bánovce – Rudno – Homôlka – Teplice – Bánovce. S horským bicyklom je pekný výjazd na Sedlo pod Čiernym vrchom, Uhrovský hrad alebo Inovec. Členovia klubu zároveň tvoria organizačný tím v rámci prípravy cyklistických súťaží.

Slovenský pohár
Najbližšie podujatie bude v auguste, xRoad pripravuje Slovenský pohár v cestnej cyklistike pre mládež aj dospelých s medzinárodnou účasťou, určený len pre registrovaných cyklistov. Klub vychováva aj mladých cyklistov.

Športové gymnázium
V spolupráci s TJ Slávia Športové gymnázium v Trenčíne pripravuje športovcov vo veku 12 – 18 rokov na cyklistickú kariéru.

Túžbou klubu je vytvoriť priestor aj pre tých najmenších. Podľa Janky Buchelovej: „V Bánovciach okrem námestia nie je bezpečný priestor, kde by sa malé deti mohli učiť bicyklovať. Naším snom je dopravné ihrisko pre najmenších a tiež bike park, kde by mohla trénovať mládež.“

►Autor: BB

► Foto: Stanislav Vavro