Oslavy 1. mája na Námestí Ľudovíta Štúra

0
673

Mesto Bánovce nad Bebravou v spolupráci so stranou SMER-SD pripravilo pre svojich občanov a návštevníkov zo širokého okolia na Námestí Ľ. Štúra stavanie mája a oslavy Sviatku práce.

Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami. Zvyk stavania májov sa udržal dodnes, stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia.

Nie inak tomu bolo aj u nás v Bánovciach nad Bebravou, v pondelok 1.5. 2017 na Námestí Ľ. Štúra, kde sa nám za hudobného doprovodu podarilo jeden z nich vztýčiť. Súčasná generácia vníma 1. máj ako Sviatok práce len okrajovo. Každý je rád, že má deň voľna. Podstata sa však zachovala a tou je oslava práce. Na rozvoji spoločnosti sa podieľali a podieľajú konkrétni ľudia svojimi schopnosťami, svojou prácou. Na to by ale nikto nemal zabúdať. A nezabudli sme na to ani my občania Bánoviec nad Bebravou.

Zvolávačku robila dychová hudba Boboťanka. Po hymne a prednesení básne si návštevníci vypočuli slávnostné príhovory. Prvomájovým príhovorom sa návštevníkom osláv prihovoril ako prvý primátor mesta Marián Chovanec a s pozdravným príhovorom vystúpil aj poslanec NR SR Ľubomír Želiezka, ktorý počas kultúrneho programu aj s prednostkou MsÚ Alexandrou Gieciovou ponúkali účastníkov akcie kalíškom domácej domoviny. Na svoje si prišli aj milovníci gulášu.

O výbornú atmosféru sa postarala aj HS Progres. Sviatok práce má dnes ale aj iný význam. Ak aspoň v tento deň ľudia pocítia verejnú podporu, a ak si uctíme tých, čo našli silu a odvahu zlepšiť pracovné podmienky pre ostatných, tak Sviatok práce zmysel má a to veľký. Prvý máj je zároveň impulzným dňom, kedy rôzne reformné skupiny po celom svete presadzujú zlepšenie pracovných podmienok.

Tento deň by mal byť dňom, v ktorom by si mali zamestnávatelia uvedomiť hodnotu zamestnancov a poskytnúť im adekvátne podmienky na prácu. Nemožno poprieť skutočnosť, že ľudskú prácu si treba vážiť a každý pracujúci človek si zaslúži aj patričnú úctu. Tou najlepšou odmenou za kvalitne odvedenú prácu navždy zostane dobrá mzda, spokojnosť zamestnancov a uznanie zo strany zamestnávateľov.

►Autor: Ján Kšiňan