Mária Selešová si plní svoje bežecké výzvy

0
2222
Beh na Dunajskej hrádzi (2015)

Z hobby bežkyne sa po systematických tréningoch, úspešných bežeckých startupoch v skupinových pretekoch a osobných bežeckých výzvach, vyprofilovala motivačná bežkyňa ovenčená pódiovymi úspechmi. Víťazka nielen “Bánovskej bežeckej ligy” Mária Selešová  nám poskytla rozhovor.

Kedy si začala s behaním a čo Ťa k tomu vnútorne motivovalo?

S aktívnym behom som začala pred približne 7 rokmi a na začiatku celého môjho bežeckého „života“ bola dávka recesie, že zvládnem spolu s ostatnými odbehnúť štafetu na HERVIS polmaratóne v Prahe v roku 2010. Z kolektívneho žartu, ktorý vyžadoval aktívnu prípravu, sa nakoniec stala záľuba a prerástla v životný štýl.

Vieme, že si sa postupne prepracovala na aktívnu bežkyňu, ktorá navštevuje súťaže po rôznych kútoch Slovenska. Na ktoré preteky najradšej spomínaš a prečo?

Najkrajšie spomienky mám na GORAL polmaratón na Trojmedzí z r. 2015, kedy sa mi podarilo 26,6 km dlhú trasu s cca +850 v.m. zabehnúť v čase 2hod:22min. a vybojovať si prvenstvo medzi ženami vo svojej kategórii. Keďže šlo o môj prvý dlhší a tak náročný pretek, o to viac som si cenila umiestnenie.

 

V roku 2014 a 2015 si zmobilizovala Bánovských behúňov reprezentujúcich naše mesto na masovom skupinovom behu Od Tatier k Dunaju. Ako si bola spokojná s tímovým duchom a celkovým umiestnením?

Štafetového preteku Od Tatier k Dunaju sa tím Bánovských behúňov zúčastnil v r. 2014 (32.miesto zo 152 tímov) a 2015 (28.miesto zo 182 tímov). Vzhľadom k stabilnému jadru Bánovských behúňov boli oba ročníky bežeckou lahôdkou, v ktorom vládla dobrá nálada, bojovnosť a odhodlanie vrátiť sa domov s čo najlepším výsledkom.

Vzhľadom k počtu prihlásených družstiev a bežeckou premiérou nášho tímu na veľkom a logisticky náročnom behu, si dovolím i s odstupom času pri všetkej skromnosti vyjadriť spokojnosť s našim výkonom, i keď samozrejme vždy je priestor na zlepšenie. Najväčšiu radosť nám však priniesol štart a cieľové umiestnenie na českej verzii tohto Biatec Race behu Praha-Valtice 2016, odkiaľ sme vybehali pre Bánovce prvé miesto.

Na sociálnych sieťach sledujeme Tvoj výrazný výkonnostný rast. Môžeš nám prezradiť ako často behávaš a aký máš osobný rekord v počte nabehaných kilometrov ročne?

Behám vždy, keď je možnosť a čas a keď náhodou nie je, tak si ich vytvorím J. Najviac km som nabehala minulý rok (3.300 km).

 

Nedávno si sa vrátila s medailou na krku z benefičného behu PRO Autis, ktorého sa pravidelne zúčastňuješ. Aká je tam bežecká atmosféra, prostredie, ľudia a z akého kovu Ti pribudla medaila do Tvojej bežeckej vitríny po príchode domov?

Beh PRO AUTIS je benefícia a je mojou srdcovou záležitosťou už štvrtý rok. Je to stretnutie priateľov, rodín a detí s jediným cieľom: pomôcť tým, čo to potrebujú.

Celý výťažok z tejto akcie ide vždy na konto centra AUTIS, ktoré sa aktívne venuje deťom s autizmom. Takže spájame príjemné stretnutie s priateľmi, zašportujeme si a pomôžeme. Ideálna kombinácia. Tento rok som skončila na druhom mieste (10 km / 45:37).

 Z akých pretekov na Slovensku si najviac ceníš pódiové umiestnenia?

Už spomínané prvé miesto z Goral polmaratónu. Beží sa cez územie troch štátov (Poľsko, Česká republika a Slovenská republika).

Vieme, že neustále posúvaš latku svojich možností. Aké máš osobné ambície v krátkodobom horizonte?

Jedinou osobnou ambíciou je ostať zdravá a môcť naďalej klusať svetom J. Tou ďalšou je doviesť svoj tím Bánovskí behúni v zdraví a slušnom umiestení do cieľa pripravovanej štafety, ktorá nás čaká začiatkom leta (The Run Slovakia 2017 – 529 km dlhého behu z Košíc do Šamorína – 2.-4.6.2017). Ďakujem vopred všetkým, čo nám budú držať palce a podporovať nás.

Čo by si poradila začínajúcim a váhajúcim hobíkom, ktorí z rôznych dôvodov chcú behať a ešte nezačali?        

 Aby sa nebáli urobiť pomyselný prvý krok vpred, nedali sa odradiť neprajníkmi,  snažili sa vždy súperiť len s vlastným komfortom a chceli prekonávať len samých seba.

»»» Pozrite si videoreportáž zo štafetového behu od Tatier k Dunaju

Autor: Stanislav Vavro