Útroby Uhrovského hradu zaplavili návštevníci zo širokého okolia

0
2297

Z histórie Hradu Uhrovec:

Uhrovec vznikol ako refugiálny hrad v priebehu 60. rokov 13. storočia. Jeho výstavba sa pripisuje trenčianskemu županovi Bášovi, ktorý nadobudol v okolí rozsiahle majetky a mohol túto stavbu realizovať. Prvou písomnou správou o existencii už vybudovaného hradu a panstva je listina Ostrihomskej kapituly z roku 1295.

V nej sa konštatuje, že Matúš Čák sa rozhodol vymeniť svoje majetky v Tekove za hrad Uhrovec (castrum Ugrog) a za dediny Podlužany, Bánovce, Horné Naštice, Uhrovec, Bancúch, Žitná-Radiša, dedinu ležiacu pod hradom, ktorá sa volala Močiarnik (dnešné Podhradie) a Šípkov. Aj keď Matúš Čák pôvodnému majiteľovi panstva Petrovi, synovi magistra Báša, priplatil sumu 50 hrivien, išlo o zjavne nerovnocennú majetkovú výmenu.

V listine Ostrihomskej kapituly z roku 1297 sa sťažuje Mikuláš, že Matúš Čák prinútil jeho a jeho otca Petra pod hrozbou smrti k výmene ich panstva Uhrovec za niekoľko bezcenných dedín v Tekove. Majiteľom Uhrovca sa teda v roku 1295 stal jeden z najvýznamnejších oligarchov v Uhorsku. Matúš Čák vlastnil hradné panstvo Uhrovec až do svojej smrti roku 1321, kedy hrad prešiel do vlastníctva kráľa Karola Róberta.

Foto: Ivan Dovala

V dňoch  6. – 7. 5. 2017 sa na hrade Uhrovec uskutočnil 2. ročník dlho očakávanej akcie “Hradný rínok”, počas ktorej sa návštevníci preniesli do časov dávno minulých a prežívali chvíle v stredoveku. O jej príprave, organizácii a celkovej atmosfére nám poskytla rozhovor Darina Tutková zo združenia Machuľa, ktoré bolo s občianskym združením Hrad Uhrovec hlavným organizátorom.

Môžete nám predstaviť Machuľu?

Sme skupina šiestich nadšencov pre remeslo a tvorivú činnosť. Našli sme sa vo Zvolene, ale sme z rôznych kútov Slovenska. Teraz spolu v rámci občianskeho združenia Machuľa tvoríme a celoročne navštevujeme podobné remeselné akcie a trhy.

 

Pri akej príležitosti vznikla myšlienka zorganizovať “Hradný rínok” na hrade Uhrovec?

Myšlienka prilákať na hrad Uhrovec viac návštevníkov a predstaviť im dobové remeslo vznikla počas dobrovoľníckych opráv hradu spolu s kastelánom Paľom.

Kto je hlavnou organizačnou dušou remeselného trhu medzi hradnými múrmi?

Organizátorom je hradný kastelán hradu z občianskeho združenia Hrad Uhrovec a hradný tesár Vlado z občianskeho združenia Machuľa.

Z akých kútov Slovenska prišli na hrad remeselníci a s akým druhom tovaru?

Remeselníkov sme privítali z rôznych kútov Slovenska. Miestni tvorcovia z Uhrovca a Bánoviec prišli s drevenými a koženými výrobkami a krásne zdobenými perníkmi.

Z Piešťan sme pozvali bylinkárku, z Myjavy šperkárku vyrábajúcu náramky a prívesky z kože a vzácnych kameňov, medovinára od Nitry a Karpatských pecúchov venujúcich sa dobovej lukostreľbe a staroslovanským obradom tiež z Myjavy.

Z okolia Banskej Štiavnice sa však zúčastnila aj remeselnícka rodina z farmy Na háji s výrobkami z ovčej vlny a banskobystrická šperkárka s technikou „macramé”.

Aké dobroty prichystali stredovekí kuchári vo vychýrenej hradnej kuchyni?

Už tradične prichystali kotlíkový guľáš, na ktorý sa všetci tešili, ale aj vegetariánsku kapustnicu, pečené klobásy, cigánsku a domáce koláče. K dispozícii bolo aj občerstvenie a medovina.

Ktorí dvorní hudobníci a potulní speváci zabávali účastníkov akcie pri tónoch dobovej hudby?

O zábavu sa postarali dva folklórne súbory z obce Uhrovec,

miestni fujaristi a historické Duo Aldar, ktoré zahralo dobovú hudbu na stredovekých nástrojoch.

Aké sprievodné podujatia ste pripravili pre návštevníkov tejto novozaloženej regionálnej hodnoty?

Okrem hudobníkov a folklóristiek bolo sprievodným programom aj vystúpenie kynologického klubu Handlová a o ukážky plieskania pastierskym bičom sa postaral pán medovinár so svojou ženou. A samozrejme musíme spomenúť hradného kastelána, ktorý vo svojom dobovom kostýme sprevádzal návštevníkov históriou hradu Uhrovec.

Na aké prekvapenia a dobové lákadlá sa môžu tešiť návštevníci v 3. ročníku?

Radi by sme obohatili náš rínok o ukážky ďalších remesiel ako je hrnčiarstvo, kováčstvo alebo výroba lukov. Do programu budúcich ročníkov by sme tiež chceli zaradiť aj tvorivé dielne, nočné dobývanie hradu, možno sokoliarov a uvidíme, kto všetko ešte príjme naše pozvanie a pomôže nám tým sprístupniť ľuďom čaro stredoveku.

»» video Historické Duo Aldar

»»» Pozrite si aj zaujímavý video dokument: Nezvaný pán na Uhrovci

 

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokPremiéra filmu Kráľ Artuš: Legenda o meči vo vašom kine
Ďalší článokBylinkový deň na ZŠ Partizánska
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.