Recitátorka Eliška Jurčíková postúpila do celoslovenského kola

0
2514
Eliška Jurčíková

Hviezdoslavov Kubín pozná vari každý. Poézia, próza, každý deň, zas a znova. Príprava na najstaršiu a najprestížnejšiu súťaž v oblasti umeleckého prednesu a divadiel poézie na Slovensku je niekedy naozaj náročná. Hlavne, ak máme nájsť niečo vhodné, niečo nové, niečo zaujímavé. V tomto roku postúpilo do okresného kola 6 súťažiacich recitátorov z nášho mesta, traja z nich sa prebojovali  do krajského kola a do celoslovenského kola postúpila naša najúspešnejšia recitátorka Eliška Jurčíkovú.

                                        Martin Filo a Eliška Jurčíková

  1. Ktoré recitátorky a recitátori z nášho mesta boli úspešný v okresnom a krajskom kole?

Fúúú… no tento rok ich bolo naozaj veľa :-D. Kebyže rátam iba štvrtú kategóriu (v ktorej som súťažila) dokopy ich bolo neuveriteľných šesť – Martin Filo, Jasmína Jakalová, Anička Kroupová, Dominika Zelenáková, Ninka Kurtišová a ja. Jasmínka obsadila krásne prvé miesto v prednese prózy, Martin Filo hneď za ňou druhé miesto v prednese prózy a dokonca aj tretie miesto patrilo nám a obsadila ho Ninka Kurtišová. V poézii to vyzeralo nasledovne – Anička Kroupová získala čestné uznanie (štvrté miesto), Dominika Zelenáková zaslúžené tretie miesto a ja som obsadila prvé miesto.Do krajského kola sme teda postúpili traja (Martin Filo, Jasmína Jakalová a ja). Tam bola konkurencia už o niečo ťažšia. Nakoniec sme, ale aj tak domov priniesli zopár výhier. Martin Filo získal účastnícky diplom, Jasmína Jakalová tretie miesto a ja som skončila druhá s postupom do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v Dolnom Kubíne :-D.

Benefičný Galavečer 2017

  1. Vieme, že si postúpila vo svojej kategórii do celoslovenského kola s odbornou garanciou Národného osvetového centra. Aké dielo a od akého autora si prezentovala na krajskej súťaži?

Tento rok som si dielo vyberala veľmi poctivo. Pravdaže aj po minulé roky som sa snažila vždy nájsť niečo originálne a krásne, ale teraz to bolo trošku iné :-D. Moje dielo sa volá Blúz pro bláznovú holku od Václava Hrabě. Je to naozaj jeden z najlepších textov, aké som doposiaľ mala. Keby mám zhrnúť jednou vetou o čom táto báseň je, vzniklo by z toho niečo takéto: Človek už nechce zatajovať všetky svoje zlé aj dobré pocity o sebe a svete, a preto ich plný smútku a hnevu vykričí ľudom navôkol. 

                                  Foto: Robo Fojtík

  1. Kto je Tvojim odborným garantom, ktorý Ťa pripravoval na túto prestížnu súťaž?

Od mojich desiatich rokov ma na recitačné súťaži pripravuje moja učiteľka literárno-dramatického odboru Zuzana Varhaníková. Vždy mi pomáhala nájsť a vyberať správne knihy, v ktorých sú úžasné texty. Pravdaže mi pomáha aj s prípravou recitácie. Veľa som sa od nej naučila a už sa snažím pripravovať na recitačné súťaže aj sama :-D.

Ocenenie primátorom mesta Bánovce nad Bebravou. KALORIK 2016.

  1. Vieme, že si veľmi aktívna aj na divadelných doskách. V akom divadelnom súbore účinkuješ a aké úspechy sa Vám podarilo dosiahnuť v tomto roku?

Účinkujem v našom divadelnom súbore KALORIK :-D. Tento rok bol podľa mňa veľmi plný a pestrý, pravdaže sa ešte neskončil :-D.  Máme pripravené divadlo, ktoré nesie názov TO JE ON! Je to židovské divadlo a krutej druhej svetovej vojne. Všetko sa to vlastne začalo úspešnou premiérou nášho divadla. Mali sme úplne plnú sálu a dokonca nás diváci prekvapili aj dojímavým „standing ovation“.

KALORIK 2017  Divadelné predstavenie TO JE ON!

Potom nasledovalo vystúpenie v Prievidzi na divadelnom festivale Thalia Bojnice, s kadiaľ nás chcú posunúť do celoslovenského kola tejto súťaže. Vystupovali sme dokonca aj v bratislavskom divadle Astorka, kde sme taktiež zažili úspech. Ďalej sme si zasúťažili na prehliadke detských recitačných kolektívov a divadiel Hviezdoslavou Kubín v Novom meste nad Váhom, kde sme vystúpili s našimi troma recitačnými kolektívmi.

KALORIK 2017  Divadelné predstavenie TO JE ON!

Získali sme dve tretie a jedno druhé miesto. Či najúspešnejšie druhé miesto postúpi ďalej na celoslovenskú prehliadku je stále v procese vyberania. Niektorí z nás tento rok vystúpili aj v bratislavskom mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v benefičnom galavečeri „Štvorlístok pre talenty.“  Tento rok nás čaká ešte veľa ďalších vystúpení a súťaží. Či to sú absolventské skúšky niektorých z nás, moderátorská súťaž Mladý Moderátor až po vystúpenie v Seredi, Bratislave, Poľsku, Dolnom Kubíne a ešte všade inde. Dúfame, že tento rok bude pre nás nezabudnuteľný :-D.

»»» pozrite si aj video z vlastnej tvorby Elišky Jurčíkovej

Autor: Stanislav Vavro

Váš tip na reportáž: 0907 834 517