V Dežericiach sa opäť rozozvučali heligónky

0
2217
Sestry Bacmaňákové z Oščadnice

Tretiu májovú sobotu majú priatelia heligóniek nielen z nášho regiónu vyhradenú pre podujatie s názvom „Dežerická cifrovačka.“ Jeho termín tento rok pripadol na 20.mája. Miestny kultúrny dom sa milovníkmi tohto hudobného nástroja zaplnil už po deviaty raz. Celkovo sa prezentovalo takmer 30 jednotlivcov a zoskupení, medzi ktorými bolo hneď niekoľko domácich.

Sabína, Kristián a Miroslav Adameovci – Dežerice

Už tradične mali na tomto stretnutí zastúpenie aj Kysuce. Heligonkárky Evka a Lenka Bacmaňákové, ktoré boli na túto akciu pozvané po prvýkrát, vystúpili spolu s priateľmi z hudobného zoskupenia Dribna z Prešova.

Miško Červeňan – Trenčianske Stankovce

Nápad na spoločné vystúpenie vznikol iba v predvečer tejto akcie, kedy si spoločne zahrali na dežerickom ihrisku. K dobrej nálade prispela i ďalšia obľúbená Kysučanka Vlasta Mudríková. Piesňami nielen z okolia Nitry potešili Podzoborskí heligonkári ako aj manželia Iveta a Ján Turbovci.

Chudobovci – Dežerice

Zastúpené boli aj iné regióny – stredné Považie, Turiec, Orava, či Šariš, ktorý reprezentovala už spomínaná ľudová hudba Dribna. Z moravského Olomouca pricestoval heligonkár Šimon Hampl.

Patrik a Andrej Matušovci – Zázrivá

Súčasťou podujatia bolo aj žrebovanie tomboly, do ktorej prispeli aj niektorí z účinkujúcich. Bodku za oficiálnym programom dalo vystúpenie Krasňanských heligonkárov.

Výborná divácka kulisa

Tento ročník však priniesol so sebou aj jedno príjemné prekvapenie v podobe vystúpenia zabávača Mareka, ktorý venoval tomuto podujatiu báseň zo svojej vlastnej tvorby. Po ukončení oficiálneho programu sa už tradične všetci účinkujúci a diváci nerozišli. Ako to už pri podobných podujatiach býva zvykom, program pokračoval voľnou zábavou.

»»» Pozrite si video z vystúpenia sestier Bacmaňákových

Autor: Marek Kasala           Foto: Stanislav Vavro                Video: Štefan Mahrík