Na Slatinskej šutelici sa spievalo a tancovalo

0
1668

V sobotu 27. mája sa Slatina nad Bebravou ozývala detským smiechom, ľudovou hudbou a piesňami. Konal sa tu už 4. ročník Podhorského detského folklórneho festivalu Slatinská šutelica, ktorej špecialitou boli tento rok heligónky.

Festival začal sprievodom detských folklórnych súborov obcou a pokračoval hlavným programom v areáli obecného úradu, kde okrem prehliadok tanečných a speváckych vystúpení čakali na účinkujúce deti a návštevníkov festivalu remeselné tvorivé dielne a stánky pre potešenie tela i ducha.

Medzi účinkujúcimi súbormi majú už tradične svoje miesto regionálne detské folklórne súbory Slniečko MŠ Podlužany, Krasňanko MŠ Krásna Ves, Pramienok MŠ Slatina nad Bebravou a Podhoranček ZŠ Slatina nad Bebravou.

Svojou návštevou Slatinskú šutelicu tento rok poctili detské folklórne súbory Drienovček CVČ Bánovce n.B., Skaličánek Skalica, Mútňanka Mútne a Studnička ZŠ s MŠ Diviaky nad Nitricou. Umenie hry na heligónke predviedli Miško Červeňan z Trenčianskych Stankoviec, Jakubko Kasala z Timoradze, heligonkárky z Lokce a Ján Chudoba so synmi z Dežeríc.

Zdena Vrbičanová – moderátorka festivalu. „Názov festivalu sme pomenovali podľa fazuľovej polievky – šutelica. Som rada, že sa na festivale ukázal každý tým, čo má v svojej dedine najradšej, čo je najtypickejšie pre každú túto folklórnu oblasť. Oživením fetivalu bolo aj účinkovanie heligonkárov, ktorí sú v našom regíóne obľúbení. Tešíme sa už na ďalší ročník a verím, že na budúci rok budú účinkujúce súbory vystupovať v novovybudovanom amfiteátri v tomto krásnom prostredí.“