V. ročník festivalu ľudovej hudby v obci Dubnička

0
653

V obci Dubnička sa prvú júnovu sobotu uskutočnil tradičný festival ľudového spevu a tanca, tentokrát spojeného so slávnosťami mikroregiónu Bánovecko. V predvečer akcie sa pod prístreškom za kultúrnym domom stretla partia miestnych desiatich dobrovoľníkov, ktorá šúpala cibuľu do gulášu. Na druhý deň už podaktorí krútili vareškami v kotloch, v ktorých sa varil guláš. „Na dnešnú akciu sme navarili 5 kotlov gulášu. Základ sme postavili na bravčovej masti.

Do každého kotla išlo poctivých 15 kg mäsa. Verím, že návštevníkom akcie a milovníkom gulášu bude chutiť,“ povedala šéfkuchárka Irena Mondoková s úsmevom na tvári. Vôňa tradičného kotlíkového gulášu, ktorá sa plazila areálom, vyvolala chuť a slinky na koštovku u prvých návtevníkov akcie.

Po slávnostnom otvorení a privítaní oficiálnych hostí starostom obce Jozefom Petrekom sa na zrekonštruované pódium postavili vymašľované a vykrojované heligonkárky sestry Bacmaňákové z Oščadnice. Keď sestry Evka a Lenka spustili svoju hru na heligónkach, na ktorých sa naučili hrať samé, milovníci ľudovej hudby cítili zimomriavky po celom tele. A úžasné je, že svojou hudbou a spevom očarujú ľudí všetkých vekových kategórii.

Počas celého popoludnia dvojica Marcel Bulík a Darinka z Dychovej hudby Boboťanka moderovali akciu s vtipom, zábavne a pútavo. Po Bacmaňačkách spievala, tancovala a hrala na tanečnom kruhu známa folklórna skupina Bukovina zo Kšinnej s doprovodom ľudovej hudby pod vedením dlohoročného primáša Antona Ďuriša.

Marcel Bulík – moderátor a spoluorganizátor akcie. „Každý rok sa v obci Dubnička snažíme organizovať túto tradičnú akciu so zámerom, aby sa návštevníci dobre cítili a zabavili. Za spoluorganizátorov akcie sa chcem poďakovať starostovi obce Dubnička Jozefovi Petrekovi, ktorý zabezpečil účasť folklóristov a my sme oslovili dychovky, aby akcia bola vyvážená.“ Sprievodnou akciou podujatia bol aj nafukovací hrad pre šantivé deti, ktoré si pochutnávali aj na chutnej zmrzlinke. Podaktorí šťastlivci si okrem výbornej nálady priniesli domov aj zaujímavé ceny  z bohatej tomboly.

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokVýborná atmosféra na babinci aj s ochutnávkou
Ďalší článokFarský dvor hodoval
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.