Na Vršnici sa pálili tradičné Jánske ohne

0
740

Na Vršnici pod kostolom sv. Kozmu a Damiána sa 24. júna v podhorskej obci Kšinná uskutočnili tradičné Jánske ohne.


Hosťujúce súbory
Už z diaľky bol počuť dupot a výskot kšiňanských tanečníc z folklórnej skupiny Bukovina, ktorá si na oslavu sviatku svätého Jána prizvala hosťujúce súbory – tanečno-spevácku skupinu MACHNÁČ z Trenčianskych Teplíc, mužskú spevácku skupinu LIDOVEC zo Solčian, ľudovú hudbu DRIBNA z Prešova.

Tradičný poľovnícky guláš
Vôňa tradičného poľovníckeho gulášu z diviny vykrúcala nosy a dráždila chuťové poháriky všetkým návštevníkom v dedine prechádzajúcim popri poľovníckom dome. Po dobrom guláši a zachladenom čapovanom pive nasledoval výstup na Vršnicu do ľudovej arény spevu, tanca a čarovania podľa starých zvykov.

Vykrojovaní folklórnici
Na pódiu postavenom na kopci pod stredovekým kostolíkom sa striedali vykrojované tanečné páry, ľudová hudba Dribna-rusínske čaro v jedinečnej podobe. Spokojní návštevníci sediaci na kopci si pohľadom na tanečné pódium vychutnávali atmosféru pohody a dobrej nálady šíriacej sa po celej kšiňanskej doline. Po západe slnka sa dočkali aj všetci nedočkavci zapálenia tradičnej vatry.

Zapálenie vatry
Pod taktovkou vedúceho folklórneho súboru Bukovina Jozefa Hadviga a spevu kšiňanských tanečníc známej ľudovej piesne Ej, Jane, Jane, kde Ťa páliť máme zapálili členovia tohto súboru tradičnú vatru. Ej veru ťažko sa v neskorých nočných hodinách schádzalo po tmavej uličke do dediny.Našťastie, vracajúcich sa návštevníkov z kopca naspäť do dediny ochraňoval svätý Ján, ktorý pomáhal v minulosti nielen ochraňovať gazdovstvo od prírodných živlov, ale aj zaľúbencom udržať si milého či milú, vydať sa za vyvoleného z lásky a nie pre majetok a chorých vyliečiť za pomoci byliniek nazbieraných na svätojánsku noc. Lebo svätý Ján pomáha aj tam, kde už niet inej pomoci…

Stanislav Vavro