Prázdninový eterňáčik vyčaril deťom dobrú náladu

0
1151

Blížiace sa prázdniny každoročne vyčarujú našim deťom dobrú náladu a úsmev na tvári….Nuž ale ich rodičom skôr vrásky na čele z jednoduchého dôvodu: „Kamže to moje dieťa dám, keď babička ešte pracuje a ja nemám toľko dovolenky?“

A tak sa zrodil nápad vedenia podniku Eterna v Bánovciach nad Bebravou pomôcť svojim zamestnancom s ich ratolesťami. Predsa len spokojná mamička sa môže v pohode sústrediť na svoju prácu a nie so strachom rozmýšľať, čo jej dieťa prežíva samé doma? Oslovili preto riaditeľa ZŠ Komenského Mgr. Martina Slováka s požiadavkou o spoluprácu pri uskutočnení detského letného tábora. Nápad dostával postupne konkrétne kontúry a po prípravných stretnutiach sa mohol uskutočniť prvý spoločný projekt.

3. júla sa skoro ráno nesmelo blížili kroky prvých detí do našej školy. Prvé pozdravy, zoznamovanie, úsmevy …“Ako sa asi volá ten chalan? Odkiaľ je, však ju nepoznám?“ Tieto a mnohé iné otázky vírili v hlávkach prichádzajúcich. Miestnosť sa postupne zapĺňala deťmi od 4 do 13 rokov. Vedúce denného tábora Alenka, Dáška a Slávka si so záujmom vítali svojich nových zverencov. Keďže program pripravili vskutku bohatý, rôznorodý a zaujímavý verili, že osloví aj takúto širokú vekovú škálu detí. Začať sa vždy patrí zoznámením a preto bolo zaradené hneď v úvode tábora. Deti prišli z rôznych bánovských škôl aj z okolitých obcí.

Utvorili si svoje súťažné tímy s názvami Moderné pandy, Futbalová sedmička, Eterňáčky, a Futbalisti. Veľký záujem vyvolalo maľovanie na tričká, ktoré potom často nosili počas súťaží, ktoré boli bodované. Hľadanie pokladu bola pomerne náročná záležitosť pre všetkých, pretože sa preukázala tímová spolupráca detí a zvládnutie jednotlivých vedomostných a logických úloh. Všetci sa však už tešili na veľký výlet do Nitry. Slniečko sa spočiatku akosi mračilo ale postupne nám ukázalo svoju usmiatu hrejivú tvár. Prvá zastávka bola pri Botanickej záhrade, ktorá je vedecko-pedagogickým pracoviskom SPU v Nitre s celouniverzitnou pôsobnosťou.

V zbierkach BZ okrem tropických a subtropických druhov sú zastúpené rastliny mierneho pásma, domácej flóry, okrasnej zelene a úžitkových rastlín, ale i ohrozené druhy na Slovensku. Deti so záujmom počúvali a obdivovali plody kiwi, voňali bobkový list či listy zázvoru. Najväčšiemu záujmu sa však tešili kaktusy a mäsožravé rastlinky. Avšak návšteva vivária s pútavou prednáškou o jednotlivých exotických zvieratkách, plazoch, krokodíloch zmenila poradie záujmu.

Medzi zaujímavé zvieratá z vivária patria pytón mriežkovaný, kajman okuliarnatý, korytnačka ostrohatá, vzácny krokodíl čelnatý, varan stepný či leguán zelený. Potešila ich krásna korytnačka, no tí najsmelší Majko, Jurko a ďalší si dali na krk aj hada! Fííí, to chalani stúpli v očiach dievčat! Ale smelá bola i naša Julka, keď stála s úsmevom nebojácne a had ovinul jej krk – ani sme nedýchali. Riadne sme vyhladli a tak sme pokračovali až po chutnom obede, ktorý nám nabalili naše tety kuchárky.

Majestátny hrad nám poskytol úžasný výhľad na Nitru a konečne sa zavŕšil správny výlet – predsa nákupom suvenírov. V piatok nám síce búrky trošku zmenili program, ale športový deň bol super! V záverečnom vyhodnotení tábora si všetci prevzali milé tematické diplomy, sladkosti a každá skupina sa predstavila zábavným programom. Táborové spomienky nám určite vydržia po celé prázdniny a pre deti ich pripravili vedúce tábora A. Balašková, S. Búliková a D. Čikošová.

Dagmar Čikošová

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokPečeňanci prehrali vo finále turnaja na jedenástky
Ďalší článokPeter Ducho vybojoval zlato
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.