Najlepšie palacinky na Suchodolí ukuchtili Opatovčanky

0
1868
Porota hodnotí súťaž o najchutnejšiu palacinku na Suchodolí

Štvrtú júlovú nedeľu sa na Suchodolí v obci Veľké Hoste uskutočnil tradičný deň mikroregiónu Suchodolie, na ktorom sa súťažilo o najlepšiu palacinku a po skončení súťaže sa zapálila tradičná Vatra zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Organizátori akcie
„Dnešnú akciu zorganizovali aktívni členovia Odboru mladej matice v spolupráci s obecným úradom a združenia obcí mikroregiónu Suchodolie,“ povedal po slávnostnom príhovore starosta obce Veľké Hoste Pavel Igaz. „Do kultúrneho programu sme zaradili aj vystúpenie obľúbenej mužskej speváckej skupiny Lidovec,

verím že o výbornú náladu sa postarajú aj heligonkári Moštenskí Pajtáši a obľúbená Hudobná skupina PRIMA,“ dodal starosta obce. „Chcem sa za organizátorov akcie osobne poďakovať aj Trenčianskemu samosprávnemu kraju, ktorý finančne podporil túto akciu,“ povedal na záver slávnostného príhovoru Pavel Igaz.

Príhovory hostí
Po uvítacom príhovore sa k účastníkom akcie prihovoril aj predseda mikroregiónu Suchodlie Milan Gešnábel: „Dnes sa spolu stretávame už po šestnástykrát a 7 rokov medzi sebou súperíme v rôznych súťažiach. Verím, že sa tu dobre zabavíme, zasúťažime si a teším sa už na ďalšie stretnutie o rok v ďalšej obci.“

Za mladých matičiarov sa k účastníkom akcie prihovoril agilný predseda Jozef Korál a po vypočutí hymny Suchodolia dostal slovo predseda Matice slovenskej Marián Tkáč: ,,Vážení priatelia, Slovenky a Slováci, som rád, že ste ma pozvali na túto krásnu tradičnú akciu. Chcem sa Vám poďakovať, že udržujete tradície a veľmi sa mi páči, ako títo mladí matičiari z Veľkých Hostí šíria dobré meno Matice.“

Súťaž v kuchtení palaciniek
Po slávnostných príhovoroch sa spolu s bohatým kultúrnym programom a sprievodnými akciami rozbehla aj dlho očakávaná súťaž kuchtičov. Deväť družstiev z mikroregiónu Suchodolie sa po celý čas snažilo v jednotlivých gastro stánkoch pripraviť podľa rôznych receptúr tie najchutnejšie palacinky.

Pochabanské kuchárky pripravili slané palacinky z pivného cesta a aj sladké plnené gaštanovým pyré a banánmi. Zlatníčania ponúkali klasické na sladko s malinami, čučoriedkami a pivárske pre dobrých chlapov. Malohosťanky sa snažili zaujať porotu a návštevníkov tvarohovými, makovými a orechovými plnkami.

V stánku Veľkých Hosti rozvoniavali okrem klasických príchuti aj špenátové a pečienkové zapekané palacinky. V Libichavskom stánku boli ochutené aj esenciou pravého rumu. Šišovské gazdinky ponúkali nezvyčajné s kečupom, šunkou a kukuricou na slano vyprážané v trojobale.

Chudolehotské kuchárky napiekli palacinky na slano – s mäsom, bryndzou, tvarohom a kôprom a na sladko – jablkovo – orechové, tvarohové so škoricou a čučoriedkami. Borčanky pripravili klasické podľa starých receptúr s makovou, lekvárovou, tvarohovou a džemovou plnkou.

V stánku Livinských Opatoviec ochutnávali návštevníci akcie aj sladké s tvarohovými, lekvárovými, makovými a čokoládovými náplňami a slané plnené šunkou a syrom.

Vyhodnotenie súťaže
Predsedkyňa poroty Jarmila Korálová vyhlásila po skončení súťaže oficiálne výsledky. Najchutnejšie palacinky podľa názoru poroty pripravili kuchtičky z Livinských Opatoviec, druhé skončili Veľké Hoste a tretie skončili družstvá z Libichavy a Šišova.

Po zapálení tradičnej vatry pokračovala ľudová veselica pod taktovkou kapely PRIMA a pri dobrom gulášiku od „Geja tímu.“

Stanislav Vavro