Prvý ročník spomienkového stretnutia na laze Dlhé

0
1989

Je tu opäť letné obdobie, keď je vhodné realizovať rôzne spoločenské aktivity vo voľnej prírode, ak nám to neprekazí nepriaznivé počasie.

A tak je príležitosť na pikniky, výlety alebo stretnutia, medzi ktoré môžeme zaradiť aj našu akciu. O mesiac uplynie rok, čo sa uskutočnilo spomienkové stretnutie pôvodných obyvateľov a ich potomkov na laze „Dlhé“ v katastri obce Závada pod Čiernym vrchom.

Prvý ročník tradície
V sobotu, dňa 24.6. 2017 sa obdobné stretnutie zopakovalo, už ako 1. ročník utvárajúcej sa regionálnej tradície, ktorá príjemne padla na začiatku leta v peknom prírodnom prostredí. Zraz účastníkov stretnutia bol, podobne ako v minulý rok, pred cintorínom v Závade pod Čiernym vrchom už o 10.00 hod, kde bol vykonaný krátky symbolický pietny akt položenia kytice kvetov na uctenie pamiatky našich predkov.

Pietny akt účastníkov
Symbolický pietny akt účastníkov spomienkového stretnutia na cintoríne v Závade pod Čienym vrchom. Po pietnom zhromaždení na cintoríne nasledoval presun prítomných vlastnými dopravnými prostriedkami do prostredia odľahlého lazu „Dlhé“. Zastúpenie na tohoročnom stretnutí mali štyri pôvodné rody okrem potomkov po Líškových. Čas a cestu na dedovizeň si našli aj príbuzní po odídených Pavleových (vetva po Zrnekových) aš zo Zemianskej Olče a zo Senca, ale aj z bližšieho okolia.

41 pôvodných obyvateľov
Celkom na stretnutie prišlo 41 bývalých obyvateľov, ich potomkov a hostí. V priestore lazu bol pripravený kemp s provizórnym posedením v tieni stromov, kde sa podával privezený guláš a ďalšie občerstvenie prinesené viacerými účastníkmi. Spoločne strávený čas bol využitý na veselú diskusiu a výmenu informácií medzi zástupcami rodov aj rodín, ale tiež na objavovanie blízkych tajomných zákutí. Akcia bola ukončená o 16.00 hod. návratom domov. Každý účastník stretnutia si odniesol okrem príjemných zážitkov aj „účastnícky list“, ako pamiatku na túto akciu.

Autor foto: Erika Škultétyová

Horské prostredie
Aj tento rok zúčastneným veľmi prialo počasie a vysoké teploty boli príjemne kompenzované pobytom v horskom prostredí obkolesenom bujnou vegetáciou. Akcia bola lepšie organizačne aj materiálne zabezpečená ako minulý rok a v lepšom stave bola tiež príjazdová komunikácia, čo skrátilo čas a spríjemnilo cestu presunu zúčastnených. Tak, ako po predchádzajúcom stretnutí, máme i teraz nové podnety a plány na realizáciu budúceho spomienkového stretnutia „dlhovárov“. Veríme že naša aktivita nezostane nepovšimnutá aj miestnou samosprávou.

Pavol Škuta