Film ŠPINA sa vracia opäť do Vášho kina

0
2006

Pre mimoriadny záujem odpremieta Vaše kino TAJMS CINEMA film ŠPINA aj 28.7. (piatok) 2017 o 20.30 h.

O filme

Špina je príbehom dospievajúcej sedemnásťročnej Leny, ktorá je na vrchole puberty. Rebeluje proti rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie i tajné nočné dobrodružstvá. Jej svet plný snov však naruší znásilnenie zo strany učiteľa, do ktorého sú platonicky zamilované všetky dievčatá. Jej pocity viny, hanby a strachu, že jej nikto neuverí ju dovedú až k pokusu o samovraždu. Lenina rodina je v šoku a ona sama sa ocitá na psychiatrii.
Skúsme si predstaviť, že sa nájde tvorca, ktorý do filmu zasadí nasledujúcu situáciu. Slávny fotograf fotografuje africké dieťa plaziace sa po zemi a za ním sediaceho supa. Dieťaťu nepomôže. Odíde preč, po chvíli si sadne a rozplače sa. Nikdy sa nedozvieme prečo mu nepomohol a dieťa pravdepodobne zomrelo. Uverili by ste tomu, keby je vo filme vyobrazená takáto málo pravdepodobná a nijak nemotivovaná situácia? Ja by som s tým problém mal a pritom sa v realite takáto udalosť skutočne odohrala.

Teraz si predstavte scénu, v ktorej násilník znásilňuje dievča v dome, kde sa nachádzajú jej rodičia i brat. Dievča v istých momentoch nemá zapchaté ústa, ale nezačne kričať o pomoc a ani nekladie až taký veľký odpor. Ich tichý zápas nikto nepočuje. Mohla by sa v realite takáto situácia odohrať? Verím tomu, že mohla, ale v prípade umeleckého diela to pôsobí, ako keby scenárista nechal nepotrebnú postavu usmrtiť náhodným zamotaním sa do elektrických drôtov. Obzvlášť veľký pozor si na to musia dávať práve tvorcovia psychologických drám, ako je Špina.

»»» Pozrite si TRAILER ŠPINA (2017) CZ