Ostrým perom zo sídliska Sever

0
1631

Rodáčka z Bánoviec nad Bebravou Julia Dolečková žijúca na Morave nemala pri dovolenkovej návšteve svojich rodičov pekné spomienky. Pri prechádzke ju aj s jej dcérkou čakalo na sídlisku Sever nemilé prekvapenie. Nielen za smetiakmi pri činžiaku, ale i za garážami sa nachádzali kopy odpadkov, hnijúce potraviny, sklo, navlhnuté matrace…

Mohli by ste nám bližšie popísať, čo vás viedlo k tomu, že ste zverejnili na sociál-nej sieti fotografie s odpadkami?
Už dlhú dobu som videla na ihrisku za činžiakom matrace, skoro ich máme pod oknami. Po cca 2 mesiacoch tam boli stále, vyfotila som to a dala na sociálnu sieť. Podnetom mi boli i rodičia, ktorým to vadilo ale nie sú aktívni na sociálnych sieťach. Jednoducho taký neporiadok v blízkosti vášho obydlia je neakceptovateľný.

Kam ste volali po zistení tejto skutočnosti a aká bola ich reakcia?
Môj ocino informoval pracovnikov, ktorí zametali na ulici. Nestalo sa nič-nikto neprišiel a nenaložil ich. A tak som to vyfotila a napísala na fcb profil Naše Bánovce.

Čo vás najviac iritovalo ako návštevníčky nášho mesta?
Vezmem to trošku z širšieho pohľadu. Na Morave žijem od roku 2001. Od tej doby sa v Bánovciach zmenilo strašne málo. Keď som mala dcérku bábätko a mala s ňou chodiť na prechádzky, nebolo kde – chodniky v dezolátnom stave, to samé stav ciest. Keď je teraz vo veku, že by sa aj hrala na ihrisku a pieskovisku, tak nie je kam. Prednedávnom nám najbližšie ihrisko mesto zrušilo. A to som len občasná návštevníčka, ale čo majú robiť mamičky žijúce v meste permanentne? Iritujú ma vyššie popísané veci ako rodiča, a ako človeka, ktorý vyrastal a strávil detstvo v Bánovciach. Nie je mi jedno ako to vypadá v okolí nášho činžiaku resp. mesta.

Stretávate sa s podobnou skúsenosťou aj v meste kde teraz žijete?
Absolútne nie. Žijem v mestečku do 5 000 obyvateľov, ale ľudia sa o svoje obydlia starajú a nikto by si ani nedovolil odhodiť niečo mimo odpadkový kôš. Každý obyvateľ vie, že každú sobotu je otvorený zberný dvor, kde môžete vyhodiť čokoľvek: pneumatiky, zvyšky zo stavby, plasty ale i zvyšky zo záhradky atď. Ľudia si na to zvykli a domovy si udržujú v poriadku.

Aký odkaz zanecháte kompetentným, resp. občanom mesta, ktorí to spôsobili?
Odkaz? Každý slušne vychovaný človek odhodí odpadky do smetiaka. U našich smetiakoch sa stále niečo „povaľuje“. Ľudia sú asi leniví zobrať veci na zberný dvor, alebo ich vyhodiť do koša. Neviem či sa to dá naučiť, asi k tomu treba prirodzenú slušnosť, že sa jedná o naše spoločné priestory, ktoré je treba udržovať v čistote a v poriadku. Ani doma v obývačke nemáme na zemi rozbité sklo a pneumatiky! Nehovoriac o tom, že nám v našom činžiaku rastie už tretia generácia a detičkám by sme mali ísť príkladom. Kto iný im to má ukázať?

Stanislav Vavro

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Predchádzajúci článokNové cyklotrasy v kraji
Ďalší článokNa uhrovskom hrade vyrábali drevené nosníky
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.