Na uhrovskom hrade vyrábali drevené nosníky

0
1655

Kopce Strážovských vrchov neďaleko obce Uhrovské Podhradie skrývajú týčiace sa zrúcaniny hradu Uhrovec. Neskororománsky hrad vybudovali v 13. storočí, o záchranu a obnovu hradu sa už roky snaží Občianske združenie Hrad Uhrovec.

Podľa kastelána Pavla Pavlisa je hrad výnimočný svojimi románskymi, gotickými a renesančnými prestavbami. V dňoch 21. – 23.7. 2017 sa uskutočnila ďalšia brigáda počas ktorej sme zastihli kastelána, ktorý práve varil v kotlíku pre brigádnikov hradný obed.

Kastelán Pavel Pavlis – „V tomto roku je to už asi šiesta brigáda. Počas celého roka sme sa zameriavali na prácu s drevom – napriklad mostu. Teraz vyrábame ramenáty (drevený zakrivený nosník) a lešenia nad svetlík na murovanie klenby do jednej z miestnosti, pretože je tam veľká vlhkosť.“

Podľa slov kastelána na pravidelné brigády chodí pomáhať aj majster tesár zo Zvolena, ktorý sa živí historickou tesarčinou. Na uhrovskom hrade brigáduje zadarmo. Tím dobrovoľníkov dopĺňa aj metodik obnovy hradu Miroslav Matejka, ktorý sa v sobotu prezliekol do monteriek a robil murárčinu. „Doobeda som jedného z dobrovoľ-
níkov poslal do Omastinej na vodu – Garajku (prameň vody) a pre potraviny, ktoré sme mali uskladnené v Uhrovci. Teraz im varím obed,“ vysvetľoval Pavel Pavlis.

Z piatka na sobotu prespali v útrobách hradu aj turisti z Holandska. Podľa slov kastelána hrad navštívili turisti z celého sveta – z Afriky, Ázie, Nového Zélandu, Američania, Austrálčania, ktorí sú zapisaní v hradnej kronike.

Ročne navštívi uhrovský hrad asi 5000 návštevníkov. „Časť brigádnikov dnes vypratávala depozit (žaby, spojky) a klčovala náletové dreviny,“ povedal uznanlivo kastelán.

Stanislav Igaz (Otrhánky) – „Uhrovský hrad som si zamiloval ako 18 ročný. Pred dvomi rokmi som sem prišiel prvýkrát na brigádu. Keďže mám voľno, využívam tento čas na brigádnickú činnosť na hrade. Je tu skvelá partia, krásna príroda a mám dobrý pocit, keď môžem aj ja priložiť ruku k dielu.“
„19. augusta pripravujeme na hrade celoslovenskú akciu – Noc hradných zrúcanín, počas ktorej bude nasvietený celý hrad. Srdečne všetkých pozývam“, povedal na záver kastelán.
Stanislav Vavro

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokOstrým perom zo sídliska Sever
Ďalší článokŠišovské hasičky doplnili zbierku o striebro
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.