Zostaňme verní odkazu SNP

0
866

História našej vlasti je veľmi bohatá na rôzne udalosti. K tým najvýznamnejším bezpochyby patrí Slovenské národné povstanie, ktoré malo pre našu krajinu nesmierne veľký význam. Práve vďaka nemu sa Slovenský štát mohol zaradiť k víťazným krajinám druhej svetovej vojny, čo bolo v podstate zárukou ďalšej samostatnej existencie nášho národa.

Túto udalosť si každoročne pripomíname okrem iného aj na krajských oslavách, ktoré sa konajú na Jankovom vŕšku neďaleko obce Uhrovec. Tento rok sa konali v sobotu 26.augusta. Členovia Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk z Trenčína už tradične predviedli v bunkroch návštevníkom ukážky a streľbu z bojových zbraní.

Súčasťou osláv 73. výročia SNP na Jankovom vŕšku bola aj spanilá jazda regionálnej vojenskej posádky oblečenou v originálnom vojenskom štýle jazdiacou na vojenskej technike GAZ 67 Čapajev, GAZ MM a motoriek. Hlavný program však prebiehal v amfiteátri a pri mohyle padlých vojakov. K tomuto pamätníku už tradične poprední obecní, krajskí a štátni predstavitelia položili pamätné vence za hudobného sprievodu vojenskej dychovej hudby.

Presne tak, ako v minulom roku, aj tentokrát bol súčasťou osláv tzv. pochod Nesmrteľného pluku. Prihovorila sa aj starostka obce Uhrovec Zuzana Máčeková, predseda vlády SR Róbert Fico, predseda VÚC Jaroslav Baška, ako aj ďalší pozvaní hostia. Oslavy boli aj tentokrát spojené s vystúpeniami známych súborov a kapiel.

Ako prvá vystúpila časť spevákov FSK Uhrovčan s partizánskymi piesňami. Nasledovala DH Boboťanka, ktorá prostredníctvom známych ľudových piesní previedla divákov celým Slovenskom od západu až na východ.

Svoje miesto tu mal aj heligonkár Ján Chudoba z Dežeríc, ktorý vystúpil spolu so svojimi synmi. Prezentovali sa aj členovia FS Jánošík Senior z Partizánskeho. Nechýbali ani hostia z Ruskej federácie, konkrétne sólisti donského kozáckeho zboru VOLNIJ DON z Rostova na Done.

V ich podaní nesmela chýbať ani známa Kaťuša či slovenská pieseň Na Kráľovej holi. S týmito piesňami účinkujúcim vďačne pomohlo aj publikum, ktoré sa k nim pridalo hneď po prvých tónoch. Zástupcovia tohto súboru popri hudobnej skupine Duo harmoniky zahrali a zaspievali aj pri zapálení tradičnej partizánskej vatry.

Okrem pamätníka a amfiteátra to v tento deň žilo aj na priestranstve pred hotelom Partizán, kde sa konala súťaž vo varení gulášu. Je veľmi potrebné pripomínať si obete bojovníkov za našu vlasť a význam takých dôležitých udalostí, ako je SNP. Však komu vďačíme za to, že aj naďalej existuje slovenský národ?

Marek Kasala

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokDO KINA PRICHÁDZA HURVÍNEK A KÚZELNÉ MÚZEUM
Ďalší článokVíťazstvá, ktoré pomáhajú
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.