Heligónkar Ján Chudoba založil školu hry na heligónky

0
2203
Heligónkar Ján Chudoba so synmi , Foto: Stanislav Vavro

Známy heligónkar Ján Chudoba z Dežeríc sa okrem účinkovania na rôznych kultúrnych a spoločenských akciách venuje aj vyučovaniu hry na heligónku.

Ako si sa dostal ku hre na heligónke?
Hudba a šport boli v mojej mladosti a v časoch môjho dospievania silným fenoménom a veľmi ma podržali práve vtedy, keď som to najviac potreboval. Od samého malička som hrával súťažne futbal a stolný tenis.

Otec hrával na heligónke, takže som ju občas brával do rúk a snažil som sa kopírovať jeho hru. Práve vďaka nej som začal vo svojich pätnástich rokoch hrávať v kostoloch na organe. Nedostatok organistov v našej farnosti ma nútilo cvičiť a následne som mal možnosti hrávať na bohoslužbách, pohreboch, či sobášoch.

Moji traja synovia vyrastajú v prostredí, kde je hudba na dennom poriadku a vnímajú ju ako svoju súčasť. Nie je ťažké ich namotivovať a radi idú so mnou aj vystupovať. A ako všetci chlapci na dedine, kto by nemal rád futbal či hokej ? Teším sa, keď vidím, že sú šikovnejší, ako som bol ja.

Kedy si začal učiť základy hry krúžkovou formou?
Heligónka sa v súčasnosti teší na Slovensku obrovskej popularite. Napriek tomu sa však na základných umeleckých školách nevyučuje. Každý región Slovenska má svoj jedinečný štýl hry a preto výuka na heligónku nemá žiadne osnovy. Vedie sa mnoho sporov o tom, ako sa má vlastne na heligónke správne hrať.

Minulý rok som začal učiť základy hry krúžkovou formou na základných školách v Uhrovci a v Slatine. Okamžite som sa stretol s veľkým nadšením a počet detí z mesiaca na mesiac narastá. Na základe prihlášok predpokladám, že v tomto školskom roku budem mať v okrese okolo 40 detí.

Plánuješ s deťmi aj vystupovať?
Jednoznačne áno. Najskôr deti vystupujú na rôznych školských besiedkach a akciách. Tí najšikovnejší budú mať ale možnosť hrávať v krátkom čase aj na väčších kultúrnych podujatiach.

Kde a ako bude prebiehať vyučovanie?
V tomto školskom roku budem viesť krúžky v školách v Uhrovci, v Slatine a vo Dvorci. Pre Bánovčanov bude možnosť výučby v pastoračnom centre na Farskej ulici. Kapacitne som schopný krúžkovou formou obsiahnuť maximálne 60 detí. Oslovilo ma však aj mnoho dospelých. S tými sa stretávam individuálne v Animačnom centre v Dežericiach.

»»» pozrite si video z Dežerickej cifrovačky 2017

 

Kontakt:

Ján Chudoba, Dežerice, e-mail: chudoba.acdezerice@gmail.com, č.t.: 0949 712 172

Autor:

Stanislav Vavro

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokPrvenstvo na Dni hasičov získali Uhrovčania
Ďalší článokSvätá omša bánovských farníkov na Uhrovskom hrade
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.