V Pravoticiach vystavili tridsaťpäť vtáčích búdok

0
1236

V sále kultúrneho domu v obci Pravotice sa 9. septembra 2017 uskutočnila výstava vtáčích budok a kŕmitiek. Sprievodnou akciou tohto podujatia bola aj panelová prezentácia liečivých rastlín, bylinných čajov, krémov, sirupov v prostredí starostlivo  naaranžovaného lesného zátišia a ranného spevu vtákov.

„Nápad sa zrodil u mňa, pretože aj doma mám veľa vtáčích búdok, ktoré si chodia obzerať aj zvedavé deti. Pri každej takejto návšteve ich učím, aby do búdok a kŕmitiek dali vtáčikom rôzne semienka a slnečnicu.

Zľava: Naďa Maťokárová, Daniela Škarbová a dcérka pani Maťokárovej

Zároveň im pripomínam aké je dôležité sa o tieto vtáčiky a prírodu starať,“ povedala zástupkyňa starostky obce Pravotice Daniela Škarbová. Do tejto vydarenej akcie sa zapojili oslovení otcovia a starí otcovia vrátane ich detí a vnúčeniec,

ktorí doma „zmajstrovali“ 35 rozličných typov vtáčích búdok a kŕmitiek zdobiacich sálu kultúrneho domu. „Po skončení výstavy prenesieme tieto búdky do parku a na detské ihrisko, kde ich rozvešáme pre vtáčikov na stromy,“ dodala Škarbová.

K účastníkom akcie sa prihovoril formou panelovej diskusie aj skúsený poľovník Ján Varhaník, ktorý priniesol na výstavu vypreparovanú lebku daniela, jeleňa, diviaka a iných lesných zvierat. ,,Som rada, že v našej obci vznikla takáto zaujímavá akcia, ktorá je

pridanou hodnotou a verím, že bude aj tradovať,“ povedala starostka obce Pravotice Viera Graňáčková. Organizátorka výstavy je aj skúsenou bylinkárkou, ktorá chodí zbierať bylinky do okolitej prírody a na nedotknuté panenské lúky v našom kraji.

S dodaním a aranžovaním liečivých byliniek jej pomáhala členka klubu zberateľov a bylinkárov Naďa Maťokárová zo Svinnej, ktorá vystavovala aj bylinné čaje, krémy a sirupy. „Je tu veľmi dobrá atmosféra a výmysel pani Škarbovej s vtáčimi búdkami je super nápad.

Teším sa aj na to, keď ich už budem vidieť zavesené v parku,“ povedala počas akcie Zuzana Nižňanská stojaca pri dvoch búdkach, ktoré vyrábal jej manžel spolu s deťmi Nikolaskom a Ninkou. Počas výstavy varila v prírodnom areáli kultúrneho domu partia miestnych

poľovníkov na čele s gulášmajstrom Pavlom Netopilom kvalitný diviačí guláš, na ktorom si v predvečerných hodinách v sprievodove hudby od HS KTM pochutnávali návštevníci vydarenej akcie. Dušou akcie bol aj známy výrobca vtáčích búdok Milan Mikulovský zo

Svinnej, ktorý ich ročne vyrobí okolo štyridsať a podľa slov Daniely Škarbovej ich v pondelok po skončení akcie bude vešať na stromy. „Som nesmierne šťastná, že sa výstava stretla s takýmto pozitívnym ohlasom u našich spoluobčanov, ktorí naviac aj priložili ruku k novozniknutej pridanej hodnote pre náš región,“ dodala spokojná organizátorka akcie.

Autor: Stanislav Vavro

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokSvätá omša bánovských farníkov na Uhrovskom hrade
Ďalší článokLEGO Ninjago film vás rozosmeje v novom traileri
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.