PREMIÉRA FILMU MEČIAR V TAJMS CINEMA

0
1174

Vo nedeľu 22. októbra o 20.15 h prichádza premiérovo do kina TAJMS CINEMA dokumentárny film Mečiar, ktorý je spoveďou režisérky Terezy Nvotovej o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť a na život samotnej režisérky.

Film vznikol v majoritnej slovenskej produkcii spoločnosti PubRes, ktorá má na konte úspešný film Učiteľka, koprodukčnými spoločnosťami sú česká spoločnosť Negativ a HBO Europe. Projekt s rozpočtom 240 000 eur finančne podporili aj Audiovizuálny fond (49 000 eur) a Státni fond kinematografie (34 500 eur).

Spoločnosť PubRes

Do projektu o Mečiarovi vstúpila preto, lebo vývoj všetkých postkomunistických krajín sprevádzajú podobné spoločenské fenomény.

Čo bolo hlavným dôvodom, prečo ste sa rozhodli producentsky zastrešiť film Mečiar?
Tereza Nvotová sa na nás obrátila v štádiu námetu a veľmi silný signál bol i fakt, že hneď v úvode prejavila záujem „spoluvyvíjať“ film aj televízna stanica HBO Europe. Už v minulosti sme s HBO diskutovali o spolupráci pri vyvíjaní dokumentu Martina Štrbu vlna vs. breh a vieme, že si projekty vyberajú veľmi zodpovedne. Vždy sa rozhodnú len pre pár filmov a potom sa dôsledne spolupodieľajú na ich vzniku. Mňa priťahoval aj fakt, že som so zobrazovanou dobou osobne spojená a naozaj ma zaujímalo, ako Tereza – nezasiahnutá emocionalitou toho obdobia – uvidí to obdobie zo svojho pohľadu. A musím povedať, že výsledok je skvelý.

Ide o politický dokument. Stretli ste sa v procese jeho vzniku s nejakými výhradami? Či už priamo od Vladimíra Mečiara alebo od partnerov filmu?
Spolu s produkčným tímom som sa snažila vytvárať Tereze podmienky na to, aby mohla film realizovať. Svoj pohľad na jednotlivé témy som jej nevnucovala. Dôveru v jednotlivých respondentoch vrátane Vladimíra Mečiara si však musela získať sama. Myslím, že všetci vycítili jej úprimný záujem priniesť svedectvo o tom, čím sme si ako krajina prešli. Nikde – ani na fondoch, ani v inštitúciách, ktoré sme oslovovali kvôli nakrúcaniu – sme sa nestretli s odmietnutím.

Aký ohlas filmu očakávate? Je „Mečiar“ ešte aj dnes témou, ktorá rozdeľuje Slovensko? A aké máte s filmom plány?
Keď sme uverejnili na internete trailer filmu, spustila sa reťazová reakcia jeho zdieľania a komentovania, v ktorých väčšina pozývala kamarátov a známych na film. Rozhodne ide o aktuálny film. Terezu nezaujímalo len to, čo sa odohralo v 90. rokoch, ale najmä, ako nás táto doba dodnes ovplyvňuje. A tým, že je predstaviteľkou dnešnej generácie, robí film atraktívnym pre svojich rovesníkov či zahraničné publikum.

»»» Pozrite si trailer filmu Mečiar