Ako sa dá behať srdcom?

0
2098

O význame tejto otázky i o zrodení bežeckej vášne sme sa porozprávali s bánovskou rodáčkou Máriou Selešovou, ktorá sa venuje behu viac ako 6 rokov.

Aká je tvoja motivácia neustále sa venovať behu a čo iné športy?
Beh je sloboda tela i duše. V momente, keď sa nohy rozbehnú, myseľ sa oslobodzuje od denných starostí a povinností a nastáva veľmi jednoduchá symfónia pracujúceho tela a duševnej radosti. Možno nie vždy, prvých pár metrov, no neskôr určite. Beh v mojej aktuálnej životnej etape spĺňa všetky nároky, ktoré očakávam od športu – relax, dostatočná fyzická námaha, časová flexibilita, socializácia, možnosť zapojiť svoje deti. Rada si spestrím tréningy rodinnou turistikou, plávaním či bikom, no beh ostáva športom č. 1.

Vieme, že vďaka pravidelným tréningom stúpa i počet nabehaných kilometrov. Koľko km si nabehala od začiatku roka 2017?
Ku dnešnému dňu je to presne 3509 km.

Aký je to pre teba pocit, keď vidíš, že behá stále viac nadšencov?
Je to skvelý pocit vidieť, ako sa bežecká komunita nielen v našom meste utešene rozrastá, no ešte krajší pocit je vidieť pravidelne rovnaké tváre na rovnakej trase – je to znakom, že beh sa stal súčasťou životného štýlu, nielen chvíľkovou záležitosťou.

Ako sa vlastne dá behať srdcom?
Čoraz častejšie stretávame v živote ľudí, ktorí potrebujú podať pomocnú ruku. Spojiť príjemné s užitočným, účasťou či organizáciou charitatívneho behu, je to najkrajšie posolstvo, ktoré človek môže niesť na svojich pleciach. Som rada, že je v mojom okolí dostatok podobne ladených projektov, ktoré dávajú všetkej tej drine a potu iný, hlbší rozmer. Behajme srdcom a svet bude lepším miestom.