Pravá dedinská zabíjačka v Horných Našticiach

0
2246

Chladné zimné počasie je obdobím dedinskej zabíjačkovej sezóny. Spracovanie mäsa z podomácky vychovaného prasiatka bolo v minulosti dôležitou udalosťou každého gazdovského dvora.

Skutočnú dedinskú zabíjačku už mnohí poznajú len z rozprávania. No tí, ktorí si ju pamätajú vedia, že sa v ten deň zišla celá rodina, ale aj priatelia. Prišli, aby pri práci pomáhali a hlavne aby utužili vzájomné vzťahy.

Všetci sa dobre bavili, porozprávali, čo-to vypili, až pokým to niektorí s alkoholom neprehnali. Prvá fáza zabíjačiek prebiehala pred vianočnými sviatkami, druhá fáza v období fašiangov. V zime sa zabíjačky robili preto, že chladničky ešte neexistovali a ľudia mali aj

menej práce. V bánovskom regióne udržiava dodnes túto tradíciu Vladimír Botka zo Kšinnej, ktorý zabíjal aj v Horných Našticiach. „Zabíjačky ma oslovili až keď som začal s poľovačkami. V tom čase ma zaúčal vychýrený mäsiar Jano Botka zo Kšinnej a Ludvík Hajšo zo Závady pod Čiernym vrchom,“ povedal mäsiarsky majster Botka.

„Dnes je tu skvelá zabíjačková atmosféra. Ráno sme si dali hriatô, zabili sme prasiatko, obarili sme ho a po vyčistení rozobrali na trojnožke. Pochutnávali sme si aj na uvarenom podbradku a pečienke. Následne sme prasiatko celé spracovali,“ dodal Vladimír Botka.

Stanislav Vavro