Rozhovor s prezidentkou ŽFK Bánovce Marikou Striežencovou

0
1142

ŽFK Bánovce nad Bebravou, ktorý účinkuje v druhej futbalovej lige vychováva aj nové hráčske nádeje. O práci s mládežou nám poskytla rozhovor prezidentka klubu Marika Striežencová.

Akú žiacku kategóriu máme zastúpenú v súťaži a v akej?

Klub má v súťaži nielen dospelé ženské družstvo ale klub ŽFK Bánovce reprezentuje aj mládež a to v podaní dievčenského žiackeho družstva, ktoré sa radí do vekovej kategórie U14. Momentálne pôsobia v II. lige žiačok ZsFZ a po jesennej časti obsadzujú 4. miesto v tabuľke.

Aké podmienky vytvárate na prácu s budúcimi nádejami?
Dovolím si tvrdiť, že mládeži sú poskytnuté takmer rovnaké podmienky ako dospelému ženskému družstvu. Majú k dispozícii tréningové priestory v Miezgovciach, pravidelne trénujú a zúčastňujú sa mládežníckych trunajov. Je im poskytované všetko, čo k výkonu a fungovaniu potrebujú.

Z akých zdrojov financujete činnosť ženského mládežníckeho futbalu?
Financovanie sa rieši z rovnakých zdrojov ako je to už ženského družstva, resp. u celého klubu. Celkové získané prostriedky, či už z dotácií, vlastných zdrojov, 2% z dane a od sponzorov sú prerozdelované podľa potreby medzi mládež a dospelé družstvo žien. U mládežníckeho družstva je našou najväčšou položkou doprava na majstrovské ligové stretnutia. Samozrejme ako aj u žien, i mládež sa mesačne skladá symbolickou finančnou čiastkou.

Kto trénuje dievčence?
Od začiatku sezóny 2017/2018 trénujem dievčatá ja. Venujem im všetok čas, ktorý potrebujú. Niekedy si však prajem, aby mal deň aspoň 48 hodín, pretože pri všetkých futbalových, klubových či osobných povinnostiach je 24 hodín málo. S prípravou začíname až v polovici februára, nakoľko dievčatám začína jarná časť a prvé majstrovské zápasy koncom apríla 2018.

Máte v klube aj talenty, ktoré môžu v budúcnosti pomýšlať na reprezentačný dres?
Zo žiackeho dievčenského družstva sa minulý rok od nás do mládežníckej slovenskej reprezentácie prebojovala talentovaná Petra Vedejová, ktorá hrávala na striedavý štart za náš mládežnícky tím a tiež za žiakov Spartak Bánovce. Momentálne náš tím tvorí 90% nových dievčat, ktoré aktívne začali s futbalom len minulý rok, takže je ťažko sa k tomuto vyjadrovať. V tíme ale sú dievčatá, ktoré disponujú obrovskými futbalovými prednosťami, a verím, že v budúcnosti dosiahnú v ženskom futbale viac ako od seba očakávajú.