Fašiangy v Dolných Ozorovciach

0
818

Občania mestskej časti Dolné Ozorovce si opäť po roku pripomenuli fašiangové tradície. Na sobotu 10.februára pripravil občiansky výbor v spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom a klubom dôchodcov podujatie s názvom „Fašiangy 2018“ určené predovšetkým pre občanov tejto mestskej časti, ale aj širokého okolia.

V areáli kultúrneho domu to žilo už deň predtým prípravami tradičných fašiangových zabíjačkových špecialít. Sobotné popoludnie a večer boli bohaté na smiech, zábavu a dobrú náladu.

Krátko pred štrnástou hodinou sa všetci záujemcovia v maskách i bez nich zoradili do fašiangového sprievodu, na čele ktorého bolo historické hasičské vozidlo Walter s basou a hudobnou skupinou Duo Harmoniky, ktorá počas pochôdzky rozdávala dobrú náladu prostredníctvom známych ľudových piesní.

V sprievode nechýbali ani špeciálni fašiangoví zástupcovia ochranných zložiek či vyberači mýta, ktorí si „posvietili“ na nejedného prechádzajúceho vodiča. Putovalo sa od kultúrneho domu po všetkých dolnoozorovských uliciach. Viacerí obyvatelia prispeli aj nejakou tou výslužkou, či už koláčom, šiškou, pohárikom alebo peniazmi.

Po viac ako dve a pol hodinovej púti sa sprievod vrátil späť do kultúrneho domu. Vo večerných hodinách sa konala tanečná zábava s hudobnou skupinou Peťo-Band z Trenčína. Jej členovia chceli vyhovieť všetkým návštevníkom, preto striedali ľudové kolá s modernejšími.

Výsledkom bol zaplnený tanečný parket takmer pri každom kole a bavili sa ako deti, tak i dospelí. Nuda však nevládla ani počas prestávok, ktoré svojimi vystúpeniami vyplnili orientálne tanečnice Zafirah a zabávač Marek.

Krátko pred polnocou sa všetci prítomní rozlúčili so zosnulou basou. Hoci šlo o poslednú rozlúčku, sálou kultúrneho domu sa viac ako plač ozýval smiech. Však rozlúčkové slová vyzneli naozaj veľmi vtipne a podobne to bolo aj s dômyselne pripravenými úpravami ľudových piesní, ktoré zneli počas celého obradu.

O pochovanie basy sa postarali pán farár, veliteľ spolu s členmi DHZ, ako aj ostatní smútiaci občania. Tí síce po pohrebnom obrade dostali povolenie zabávať sa ďalej, avšak iba do Popolcovej stredy, kedy začína obdobie pôstu a na ďalšie zábavy si budeme musieť počkať až do Veľkej noci.

Marek Kasala