Bánovčan odhaľuje Čachtické podzemie

0
754

Známy bánovský kameraman, dramaturg, režisér Miroslav Bitarovský odhaľuje aj s partiou zanietených ľudí tajomné Čachtické podzemie, ktoré sa nachádza pri bývalom Nádašdyho kaštieli v obci Čachtice. Pre noviny TAJMS poskytol zaujímavý rozhovor.

Čo ťa pritiahlo do Čachtického podzemia opradeného povesťami?
Objavovanie tajomnej histórie. Už desiatym rokom pracuje skupina dobrovoľníkov na záchrane unikátnej lokality. Čachtické podzemie v súčasnosti predstavuje malú, ale o to zaujímavejšiu časť pôvodného rozsiahleho systému podzemných vinohradníckych a úkrytových pivníc. Ich spájaním s ostatnými pivnicami vznikol pod mestečkom Čachtice dômyselný labyrint, tajné skrýše, ktoré v čase tureckých vpádov na prelome 16. a 17. storočia ochránili množstvo ľudských životov.

Vieme, že pre túto vášeň obetuješ takmer celý svoj voľný čas. Čo sa ti podarilo aj s partiou “novodobých timurovcov“ počas pravidelných brigád v podzemí objaviť?
Na začiatku to bola túžba objaviť stopy krvavej histórie, pretože Čachtické podzemie má aj svoju temnú stránku. Aktuálne však zameriavame pozornosť na rekonštrukciu zničených častí podzemia s prihliadnutím na bezpečnosť návštevníkov. Tie najväčšie objavy nás stále čakajú, pretože nič nie je tak nedosiahnuteľné, aby sme to nenašli, ak budeme hľadať.

Čo prezentujete návštevníkom historických pamiatok okrem vyčistených tajuplných chodieb?
Tematické prehliadky pravidelne oživujeme aj umeleckým stvárnením histórie. Tento rok to bude téma veľmi zaujímavá. Pre návštevníkov otvoríme dej atraktívneho historického románu Joža Nižnánskeho, Čachtická pani.

ZDIEĽAŤ

Pridaj komentár

Predchádzajúci článokKolkár Danaj majster kraja
Ďalší článokKúzelník Melies zabával deti
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.