Zimný turistický zraz na Baske

0
1330

Turistické kluby v bánovskom regióne každoročne poriadajú zaujímavé zrazy nielen pre svoju členskú základňu. Väčšina je orientovaná v našom blízkom okolí Strážovských vrchov a v zime aj na chate Baske. Medzi najobľúbenejšie akcie patria aj zimné stretnutia turistov bánovského a trenčianskeho regiónu na Baskom od roku 1975, ktorého sa v súčasnosti zúčastňuje 600 až 800 milovníkov zimnej turistiky.

Na 43. ročníku Zimného stretnutia turistov trenčianskeho regiónu a 39. Zimného stretnutia turistov na Baskom v dňoch 24. – 25. 2. 2018 sa v sobotu zúčastnili už tradične aj turisti z nášho regiónu. „Sobotné ráno bolo slnečné, ale chladné a predpoveď počasia v nadmorských výškach okolo 1000 metrov upozorňovala na silný vietor a teploty pod -10 stupňov.

Ćlenovia klubu turistov IŠK Soblahov

Preto sme sa dobre obliekli a z Krásnej Vsi sme po modrej značke vyrazili na Baske,“ povedal predseda klubu turistov z Podlužian Miroslav Eiben. „Napriek studenej predpovedi sa nám slnko opieralo do chrbátov. Kráčali sme po jemnom podklade tvorenom opadnutým ihličím a po snehu a zime ani stopy.

Situácia sa zmenila príchodom na Veľké lúky. Snehu, ktorý vržďal pod nohami, bolo vari aj 10 cm a fúkal silný studený vietor. Našťastie sme znovu vkročili do lesa, kde vietor ustal. Po príchode na križovatku so žltou – Uhliská sme sa vydali po žltej na posledný úsek cesty. Snehu neustále pribúdalo a na vrchole Baske ho bolo skoro do pol metra.

Počasie bolo príjemné a slniečko príjemne prihrievalo. Na chate sme obdržali účastnícke listy, výborný bylinkový čaj a po chvíľke oddychu sme sa vydali na cestu späť,“ napísal po návrate domov na sociálnej sieti aktívny turista Miroslav Eiben.

Autor: Stanislav Vavro