Cestovateľský festival Hory, cesty, ľudia

0
809

Prvá marcová sobota v našom meste každoročne patrí cestovateľskému festivalu Hory, cesty, ľudia. Tento rok pripadol na 3.marca a bol to už jeho 17.ročník. Ten bol už tradične bohatý na mnohé nevšedné cestovateľské zážitky, filmy, prezentácie a samozrejme priateľské stretnutia.

Predpoludnie už tradične patrilo domácim cestovateľom. Z nich sa ako prvý prezentoval Stanislav Jančo so svojimi priateľmi, ktorí predstavili svoju cestu Rumunskom na motorkách. Pavol Rusnák z Uhrovca nás zase zaviedol na svahy najvyššieho afrického horstva Kilimandžáro. Do španielskej Sierra Nevady sme sa zase presunuli prostredníctvom prezentácie Júlie Balážovej. Do talianskeho zimného strediska Livigno sme putovali spolu s Tomášom Gogom a turistami z Horných Naštíc.

Popoludňajšia časť sa začala premietaním austrálskeho filmu Hora. Do Iraku, kolísky najstaršej ľudskej civilizácie, sme sa pomyselne dostali vďaka Bratislavčanovi Petrovi Gregorovi.

Divočinu ostrova Tasmánia nám predstavil domáci Branislav Štefánik. Už tradične prišli aj hostia z Českej republiky. Tentokrát medzi nimi boli Kristína a Zdeněk Fousoví z Prahy a priblížili nám ďalšiu z krajín juhozápadnej Ázie – Irán. Do Himalájí sme zase zavítali s Michalom Gabrižom z Hnúšte.

Posledný súťažný príspevok odprezentoval ďalší Čech Petr Jan Juračka, ktorý nás zaviedol do Ekvádoru medzi amazonských Indiánov. Potom už nasledovalo vyhlásenie najlepších príspevkov. Tento rok sa podľa divákov na prvom mieste umiestnil, a teda cenu festivalu tzv. Bánovského autovtáka získal Petr Jan Juračka, na ďalších dvoch miestach sa umiestnili Michal Gabriž a Pavol Rusnák.

Okrem vyhodnotenia divácky najúspešnejších prezentácií ani tento rok nechýbalo žrebovanie bohatej tomboly a krst dvoch nových kníh spisovateľa Svetozára Krna. Napokon bol premietnutý ešte jeden dokumentárny film.