Maľované kraslice od tety SISI

0
1195

O pár dní tu máme Veľkú noc. Už z histórie vieme, že keďže naši predkovia žili v úzkom spojení s prírodou, ich život ovplyvňovali rôzne zvyky a tradície, ktoré sa spájali hlavne s prírodným cyklom.

Neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov sú baránky, zajačiky, kuriatka, čerstvé vetvičky bahniatok a maľované vajíčka. Týmito symbolmi jari ozdobujeme svoje príbytky aj v súčasnosti. Zdobené vajíčka – kraslice patria k veľmi starým symbolom Veľkej noci, boli a sú súčasťou obradov vítania jari.

Naši predkovia im ako symbolom plodnosti a nového života pripisovali magický význam. Aj v Domove sociálnych služieb Archa si pripomíname tradície, preto sme si pozvali na návštevu tetu Sisi, vlastným menom pani Silviu Škvareninovú z Bošian,

ktorá sa už niekoľko rokov venuje maľovaniu tradičných slovenských veľkonočných kraslíc. Teta Sisi prišla v kroji s košíkom plným krásnych vajíčok. Porozprávala našim klientom o tradíciách, ukázala im ako sa vajíčka zdobia. Klienti a aj personál si mohli zdobenie vyskúšať. Ďakujeme teta Sisi.

autor: Renáta Streicher
riaditeľka DSS-Archa, n.o.