V Severke vítali jar maľovaním kraslíc

0
1006

Vykrojovaní škôlkári zo Severky na Ulici 5. apríla vítali príchod jari pri zázračnom stolčeku maľovaním veľkonočných čarovných vajíčok s tetou Jankou, poslankyňou MsZ Nadeždou Zaťkovou oživené o pásmo nacvičených básničiek a kolied o vynášaní moreny a veľkonočných sviatkov súvisiacich s príchodom jari.

„K jari patrí sviatok veľký, volajú ho Veľká noc. Slávia sa s ním sviatky jari, roľnícky nový rok. Na Veľkú noc nesmú chýbať maškrty, tie sme si po fašiangoch odopierali, ale teraz je tu Veľká noc a všetko začína žiť.

Vajíčko sa vyliahlo lebo je symbolom jari,“ s týmito uvítacími slovami sa zvedavým deťom prihovárala vykrojovaná pani učiteľka Nadežda Ďurkačová. „Vítame medzi nami kamarátku a šikovnú krasličiarku tetu Janku Vavrovú z Archy, ktorá nám svojimi ukážkami priblíži ako sa maľujú a vyzdobujú vajíčka a vy detičky si to s ňou vyskúšate a doma ukážete krásne hotové kraslice“ dodala pani učiteľka s tajomným prízvukom.

Vzápätí vo veľkonočne vyzdobenej triede privítala deti krašličiarka Janka aj s košíčkom vajec od sliepky, húsky, kačky, perličky a prepelice. Za potlesku zvedavcov sa pri čarovnom stolíku s krašlicami ocitla Simonka, ktorá začala aj s kúzelníčkou Jankou so špeciálnou paličkou na zdobenie maľovať čiarky a obrazce starou voskovou technikou.

„V našej škôlke sme privítali jar aj rozlúčkou s morenou, ktorú si detičky vyrobili z papiera. Všetky dievčatá sme sa zrazu premenili na malé spievajúce a lúčiace sa moreny. Chlapci sa medzitým učili, ako budú recitovať šiby, ryby, mastné ryby …., keď ich navštívia na Veľkú noc,“ dodala na záver s úsmevom na tvári pani učiteľka Ďurkáčová.

Autor: Stanislav Vavro