Úspešný netradičný deň v SOŠ Strojníckej

0
881

Žiaci aj učitelia v SOŠ strojníckej prežili 16.11. 2018 pekný deň vďaka dvom nevšedným akciám – Varenie gulášu a Imatrikulácia prvákov.

Vymenili učebnice za varešky. Žiacka rada v spolupráci s pedagógmi zorganizovala netradičné podujatie – Súťaž vo varení gulášu. Chceli ukázať, že študenti sú nielen odborne zdatní, ale nestratia sa ani v praktickom živote. S veľkou radosťou vymenili učebnice za varešky. Do súťaže sa prihlásilo 9 študentských družstiev a 1 partia pedagógov. Podmienkou zúčastniť sa súťaže bolo zaobstarať si všetko potrebné k príprave chutného gulášu – od dreva, kotlíka, zemiakov…. až po rascu či diabolské korenie. Na kulinárske umenie študentov dohliadala pani učiteľka Katarína Mikušová, Helena Krumpálová a Eva Pavleová. Ich jastrabiemu oku neuniklo nič. „Nelegálne “ činnosti včas odhalili. O ôsmej hodine kuchári založili oheň a do kotlíkov začali hádzať prvé potrebné ingrediencie. Jedni pridali neskutočné množstvo cibule, zemiakov, leča, ba niektorí dochucovali tajne pivom a tí, ktorí fandia maďarskej kuchyni, svoj kotlík kŕmili čili papričkami. Okolo obeda sa už kúrilo skromnejšie, lebo jednotlivé družstvá mali svoj guláš už takmer hotový. Povetrím sa šírila fantastická gulášová vôňa, ktorá aktivizovala chuťové poháriky všetkých študentov. V jedálni bol pripravený obedový servis a mohla sa začať gulášová ochutnávka. Doslovne tu platilo príslovie: „Čo si navaríš, to si aj zješ!“ Každá partia skonzumovala svoj guláš, ale neštítila sa ochutnať aj guláš svojich protivníkov. Všetci čakali na to najdôležitejšie – na vyhlásenie víťaza. A kto rozhodol o víťazovi? No predsa odborníci na guláš – chlapi a majsterky odborného výcviku. Zvíťazili študenti z odboru technické lýceum – 4.C. Ale v skutočnosti zvíťazili všetci, pretože sa s obrovským zápalom zhostili úlohy, ktorá dovtedy bola pre mnohých trinástou komnatou. Hoci bol piatok, žiaci si to v škole príjemne užívali. S plnými žalúdkami odchádzali domov, ale zároveň aj so želaním, že si to o rok zopakujú.

Gulášová akcia priniesla kopec zábavy a študentov dokázala stmeliť v jeden silný kolektív. Kým kuchári-amatéri v chladnom, ale príjemnom prostredí varili guláš, v jedálni sa konala Imatrikulácia našich prvákov. Celé podujatie bolo rozdelené do troch častí. V prvej časti zbavili prvákov zvieracej podoby – symbolicky im odsekli baranie hlavy. V druhej časti prváci zložili slávnostný sľub, ktorým sa zaviazali, že budú dodržiavať základné artikuly študentského spolku, ale predovšetkým rešpektovať starších študentov. Na záver každý študent prešiel imatrikulačným krstom. Slávnym profesorským/ študentským/ zborom boli pasovaní za študentov, jemne ich buchli knihou po hlave/ niektorí aj menej jemne/, aby prebudili k väčšej aktivite ich mozgové bunky. Tvár im skrášlili abstraktným obrazom, pokropili ich octovou vodou a nakoniec miernym/ občas silnejším/ kopancom ich nasmerovali na správnu životnú cestu. Každý prvák dostal imatrikulačný list a cumeľ ako spomienku na študentský krst. Po skončení boli prváci odmenení chutným obedom. Mnohí prváci odchádzali domov trošku mokrí, pomaľovaní, ale s pocitom príjemne stráveného dopoludnia. Jednotlivé akcie ukázali, že študenti v SOŠ majú vytvorené ideálne podmienky na to, aby sa cítili príjemne. Niekedy stačí tak málo k spokojnosti mladých ľudí. Dôležité však je zistiť, čím ich môžu učitelia v škole zaujať. A im sa to v piatok podarilo na jednotku s hviezdičkou.

Jana Jančurová