Praženec vyrezal drevený betlehem

0
1533

Drevený pohyblivý betlehem od rezbára Karola Praženca bol počas adventu nainštalovaný v kaplnke vo Veľkých Držkovciach. Betlehem vznikal pod rukami (v roku 2003) šikovného majstra viac ako mesiac po smrti jeho mamičky – na počesť ktorej ho vyrobil.

„Keď som zostal doma na invalidnom dôchodku, svoj voľný čas som si chcel skrátiť nejakou zmysluplnou činnosťou. V Trenčianskych Miticiach mám kamaráta, ktorý vyrába okrasné drevené dosky na poľovnícke trofeje a ten ma inšpiroval k práci s drevom, ktorá mi

postupom času prinášala nové išpirácie,“ spomínal na svoje začiatky Karol Praženec. Domáci kutil si najskôr zakúpil rôzne rezbárske nožíky na drevo a neskôr začal majstrovať aj s dlátami, ručnou vŕtačkou a iným náradím, ktoré mu zostali po nebohom dedkovi, ktorý bol tesár.

,,Nič mi tak nejde ako vyrezávanie svätských vecí. Hlavu Ježiša mám v hrubých rysoch vyrezanú za hodinu,“ hovorí o svojej tvorbe rezbár. Okrem betlehemu, či rôznych úžitkových drevených predmetov vyrobil z dreva aj tri krížové cesty. Jednu daroval katolíckej cirkvi do kaplnky vo Veľkých Držkovciach na počesť vysviacky, druhú do kaplnky v Haláčovciach a tretiu do Kostola sv. Cyrila a Metoda v Dolných Držkovciach.