Vykrojovaná Cifrulienka krepčí už 6 rokov

0
842

Základná škola v obci Dvorec je na prvý pohľad rovnaká, ako mnohé iné. Ale len na prvý pohľad. Keď ste vnímaví, musíte si všimnúť množstvo detailov, ktoré svedčia o tom, že tamojším žiakom je folklór a ľudové umenie veľmi blízke. Dôkazom je aj detský folklórny súbor Cifrulienka, ktorý vedie učiteľka Mgr. Monika Bátorová.

Vieme, že tancujete vo folklórnom súbore Drienovec. Kto vás priviedol do súboru, čo vám priniesol tanec a ako dlho krepčíte medzi folkloristami?
Na strednej škole prišli k nám robiť nábor do súboru. Táto možnosť tancovať ma oslovila, tak som to išla skúsiť no a už som zostala. Tancujem už 20 rokov. Tanec je moja vášeň, odreagovanie sa od bežných vecí a hlavne mi priniesol moju druhú rodinu, skvelých ľudí a veľa zážitkov.

Kedy ste založili detský folklórny súbor na základnej škole vo Dvorci, aký má názov a koľko detí má súbor?
Detský folklórny súbor Cifrulienka som založila v roku 2013. Už predtým fungoval na škole tanečný krúžok, no ja som sa to rozhodla zmeniť a posúvať sa postupne trochu ďalej. Momentálne súbor navštevuje 35 detí.

Kde všade ste vystupovali s vykrojovanými „Cifrulienkami“?
Väčšinou vystupujeme v okolitých dedinách a v meste na rôznych akciách.

Aký sen by ste si chceli splniť spolu s vašimi tanečníčkami v tomto roku?
Tento rok by som chcela deti zobrať na folklórny festival do Liptovského Mikuláša, kde sa koná každoročne prehliadka detských folklórnych súborov. Tak uvidíme či sa nám to podarí.

Stanislav Vavro