V našom regióne vyrastá spevácky a hudobný klenot

0
1567

V našom regióne vyrastá nový spevácky a hudobný klenot Zuzka Halvoňová s umeleckým menom SUE VON HAL. V hudobnom svete si dláždi cestu so svojím zvučným hlasom, vlastnou tvorbou, hrou na gitare a na klavíri. Pre redakciu TAJMS poskytla rozhovor.

Ako si sa dostala k hudbe, spevu a hre na hudobnom nástroji?
Hudbu som milovala odmalička. Môj otec veľmi rád počúva hudbu a z toho, čo mi hovorila moja mama, keď som bola ešte malá, otec ma držal v náručí a tancoval so mnou, celý čas som sa pri tom usmievala. Doteraz mi hudba robí radosť, robí mi zimomriavky, zlepší mi deň, náladu, pomáha mi vyjadriť svoje pocity, rozhýbe moje telo a vyčarí mi úsmev na tvári. Ku klavíru som sa dostala skrz moju kamarátku, susedu, ktorá bývala pod nami, mala akustické pianino. Tak sa mi ten nástroj zapáčil, že som ako 8-9 ročná začala navštevovať súkromné hodiny klavíra. Ku gitare som sa dostala neskôr v roku 2006, kedy som taktiež začala navštevovať súkromné hodiny. Spevu sa venujem najmenej. V podstate som samouk. Aj keď som bola menšia, sem-tam som si doma zaspievala len tak pre seba, ale najväčší zlom prišiel v roku 2014. Bola som na koncerte českej kapely NIL. Tak ma to oslovilo, že som si povedala, že sa naučím spievať. V tomto období som zložila najviac skladieb pre gitaru a spev. Koncertovať som začala so svojimi skladbami v lete v roku 2015. Môj prvý koncert bol v Brne.

Sociálne siete nám o tebe prezradili, že okrem hudobnej tvorby aj učíš?
Áno, začala som učiť minulý rok od septembra. Oslovila ma súkromná ZUŠ Ars Akademy ešte v lete a ja som sa rozhodla, že do toho pôjdem. Vyučujem len klavír a učím deti. Učím na pobočke v Bánovciach nad Bebravou.

V našom štúdiu si v živom rozhovore predstavila aj kapelku Black Note.
Kapela vznikla vo februári tohto roku, ale v podstate sme sa zhodli, že z toho zostane len projekt (kapela) pre našu súkromnú ZUŠ-ku. V rámci našich školských akcií sme odohrali pár vystúpení pred rodičmi a deťmi. Myslím si, že sme mali úspech so známymi svetovými a slovenskými hitmi.

Nedávno si vydala aj svoj prvý album. Aký má názov?
Začiatkom júna som vydala svoj prvý singel „Desires“ na rôzne streamové platformy. Ide o čisto inštrumentálnu klavírnu skladbu. Celý album je v duchu inštrumentálnych klavírnych skladieb. Možno to priradiť aj k filmovej hudbe. Album ma veľmi výstižný názov „Invisible emotions“ v preklade „Neviditeľné emócie“, ktorý hovorí za všetko. Celý album je o pocitoch, emóciách, náladách a rôznych atmosférach. Tento album som nahrávala ešte minulý rok v Prahe v štúdiu Faust Records studio. Dôvod prečo som si zvolila štúdio až tak ďaleko je jednoduchý. Išlo mi o to skladby nahrávať na skutočnom klavíri – na krídle. Konkrétne moje skladby sú nahrávané na 102-ročnom krídle značky Steinway & Sons. Album pozostáva zo 7 skladieb a zvyšok albumu mám v pláne ešte len zverejniť
toto leto 🙂

Kde všade spríjemňuješ hudobnú večernú atmosféru v tomto prostredí?
S mojím umeleckým menom Sue Von Hal sa prezentujem zatiaľ iba sólo. Doteraz to bola hlavne gitarová tvorba so spevom, ale postupne pridávam aj klavírne veci so spevom, samozrejme aj inštrumentálne. Hrala som v rôznych podnikoch či kluboch po Slovensku, ale aj v Čechách. Za 4 roky vystupovania mám za sebou 40 koncertov. Keďže ide o vlastnú tvorbu, pre ľudí neznámu, je trochu ťažšie zaujať a pobaviť ľudí, ale všetko je samozrejme možné. Mala som vystúpenia, kde som mala aj 100 ľudí, mala som vystúpenie, kde som mala 10 ľudí, ale tá energia z tých ľudí, tá spätná väzba, ten nejeden úsmev na tvári vám len potvrdí to, čo už dávno viete. To, čo robíte, má zmysel.

Máš za sebou aj koncertné vystúpenia v našom meste. Kedy a kde si môžeme prísť užiť atmosféru tvojho speváckeho a hudobného umenia?
V Bánovciach som vystupovala nejedenkrát, nielen s vlastnou tvorbou, ale aj v rámci ZUŠ akcií spolu s kapelou. Najbližšie nemám naplánovaný žiadny koncert tu u nás, ale verím, že čoskoro sa niečo zorganizuje.

Stanislav Vavro

► pozrite si video speváčky Sue Von Hal (Migréna PUB v Žiline)