Z histórie futbalu TJ Družstevník Pečeňany

0
924

Oficiálna TJ Sokol Pečeňany vznikla na jar 1949 a jej prvým predsedom bol športový nadšenec i obetavec Ladislav Gerbel. Z jeho iniciatívy a za podpory vtedajšej tajomníčky OV ČSTV v Bánovciach nad Bebravou V. Rehákovej bolo možné na parcele, ktorá patrila kedysi k majeru a neskoršie ju prenechali pre liehovar, pričom bola v árende (v prenájme) vymerať ihrisko, ktoré slúži doteraz.

Už v roku 1951 bol Sokol Pečeňany zaradený do IV. triedy Bánovského okresu, kde súperili s mužstvami Biskupíc, Dolných Naštíc, Prús, Krásnej Vsi, Veľkých Chlievan, Haláčoviec, Nedašoviec, Brezolúp, Žitnej a Trenčianskeho Jastrabia. Prvými futbalovými reprezentantmi s registračnými preukazmi boli: J. Daniš, J. Blaho, V. Broniš, L. Sokolík, A. Gajdoš, R. Kosiba, F. Bereš, J. Bereš, F. Malánik, A. Magdolen, T. Kotlár, E. Bereš, E. Sokolík, V. Mikuš … V súťaži sa im darilo a po roku postúpili do III. triedy. Hrdosť reprezentovať obec vo vyššej súťaži bola nad zištnými cieľmi. Dokazuje to skutočnosť, že niektorí hráči ako napríklad E. Bereš, F. Bereš, J. Kozinka i ďalší pracovali v Brne, Púchove, Svite a každú nedeľu dochádzali domov, len aby mohli byť nielen pri svojich rodinách, ale najmä aby mohli nastúpiť v majstrovskom zápase za rodnú obec a samozrejme bez náhrady cestovné-
ho. Škoda, že sa to dnes akosi “nenosí” – aspoň tá hrdosť. Postupne starších vystriedali mladší z radov dorastu a tí len potvrdzovali, že v Pečeňanoch vyrastajú talentovaní futbalisti, ktorí neskôr našli uplatnenie aj vo vyšších súťažiach. Futbal v obci mal svoje dominantné postavenie a mužstvo patrilo k popredným celkom, keď obsadzovalo medailové priečky. V roku 1960 došlo k územnej reorganizácii a Bánovský okres bol začlenený do okresu Topoľčany.

Stanislav Vavro

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Predchádzajúci článokV našom regióne vyrastá spevácky a hudobný klenot
Ďalší článokPrvý majstrák
V regionálnych novinách TAJMS som zodpovedný za celú tímovú prácu redakcie. Píšem a pripravujem informačné články z bánovského regiónu, reportáže a rozhovory z terénu, firemné advertoriály, komentáre, stručné aktuality, ďalšie PR materiály, ktoré si zákazníci žiadajú.