Držkovská držka zasýti (nielen) brušká

0
1311

Najvýznamnejším podujatím z dielne občianskeho združenia Hodoču je nepochybne Držkovská držka, ktorá 17.8. 2019 otvorí svoje brány už po 11- krát.

Tretia augustová sobota patrí v našom regióne už tradične držkovej. V Horných Držkovciach sa od skorého rána začínajú schádzať súťažné družstvá, aby si v rámci celoslovenskej konkurencie porovnali svoje kulinárske schopnosti a pokúsili sa pripraviť tú najlepšiu špecialitu. Práve súťažné tímy na podujatí vytvárajú nezameniteľnú atmosféru. Okrem gastro úrovne sa totiž hodnotí aj tvorivá prezentácia a tú berú súťažiaci naozaj vážne. V Držkovciach ste tak už mohli stretnúť kuchárov z F.B.I., Snehulienku a 7 trpaslíkov, či pravekých držkožrútov. Podľa názvov aktuálne prihlásených družstiev, od Moravy po Košice, sa máme na čo tešiť i tento rok.

Ku kvalitnej držkovej a dobrému jedlu neodmysliteľne patrí pestrý kultúrny program. Tento rok je vyskladaný zo skupín ako Drišľak, Duo Jamaha, Inekafe a mnohých iných. Podrobnosti o programe nájdete na sprievodných plagátoch a www.hodocu.sk.
Výnimočnosť podujatia potvrdzuje aj fakt, že Držkovská držka, ako jedna z mála akcií, nadobudla pred 5 rokmi dobročinný charakter a to vďaka dražbe exkluzívneho športového suveníru. Vydražená suma je venovaná vopred vybranej osobe. Čitateľom TAJMS môžeme prezradiť, že tento rok ňou bude Leuška Országhová.


Za zmienku stojí tiež bohatý sprievodný program, z ktorého ako novinku vyberáme krst knihy Bánovce nad Bebravou a okolie z neba, prehliadku historických vozidiel. Nebude chýbať tradične štedrá tombola, počas ktorej spoznáme v poradí už deviateho výhercu novučičkého skútra. V detskej zóne si na svoje prídu aj naši najmenší.

Na záver by sme čitateľom – návštevníkom podujatia adresovali jednu prosbu. Skúsme znížiť používanie neekologického, jednorazovo použiteľného plastového riadu. Pokiaľ je to možné, prineste si vlastné nádoby na guláš či držkovú, ktorú si chcete zobrať domov. Zo strany organizátorov urobíme všetko preto, aby sme vyprodukovali čo najmenej plastového odpadu. Spoločne takto dodáme Držkovskej držke ďalší, nemenej dôležitý rozmer – ekologický. Všetkých vás srdečne pozývame a ďakujeme za doterajšiu priazeň.

Za Hodoču, o.z.,

Stanislav Varényi