Stretnutie “Dlhovárov” v Závade pod Čiernym vrchom

0
1002
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V sobotu 13. júla 2019 sa už štvrtýkrát uskutočnilo spomienkové stretnutie rodákov bývalých obyvateľov lazu „Dlhé“ a ich potomkov. Aj keď počasie akcii príliš neprialo, predsa sa na tejto veľmi peknej a zaujímavej akcii zúčastnilo 35 účastníkov. Je pravda, že neúčasť viacerých rodín spôsobili prevažne zdravotné a iné rodinné problémy a nie počasie.

Stretnutie sa uskutočnilo ako zvyčajne, zrazom účastníkov na cintoríne v Závade pod Čiernym vrchom, kde prítomní vykonali pietny spomienkový akt s položením symbolického venčeka, venovaného úcte a pamiatke svojich predkov. Tento rok konečne boli prítomní zástupcovia zo všetkých naposledy žijúcich rodov (Hadvig, Zrnek, Števka, Škultéty a Líška) na tomto zaniknutom laze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Účastníci po pietnej spomienke sa následne presunuli do odľahlého priestoru lazu, kde aj napriek pripravenosti prostredia na kempovanie, neboli vhodné podmienky na dlhší pobyt pod holým nebom pre nepriazeň počasia.

Teda po krátkom zhromaždení v laze, nasledoval presun prítomných do náhradného priestoru a to do poľovníckej chaty, ktorá sa nachádza v doline pod lazom. Túto chatu poskytlo „Dlhovárom“ k dispozícii vedenie miestneho poľovníckeho združenia Bukovina.

Zároveň členovia poľovníckeho združenia pre túto akciu pripravili znamenitý guláš z diviny. Za ústretový prístup vedeniu poľovníckeho združenia a kulinárske majstrovstvo kuchárov Miloša Sečanského a Miroslava Botku aj touto cestou pekne ďakujeme.

Čas strávený v priestoroch poľovníckej chaty bol vyplnený okrem bohatého občerstvenia aj družnou diskusiou a voľnou zábavou. Tohtoročné stretnutie bolo ukončené 16.00 hod. spoločným fotografovaním a presunom domov.

Ing. Pavol Škuta