Bánovčan Miroslav Bitarovský organizuje po štvrtýkrát prestížne bežecké podujatie Bathory Cross

0
2430

Na veľkom (21 km/+950m) a malom (11km/+550m) okruhu sa 24.11. 2019 v obci Čachtice uskutoční 4. ročník prestížneho bežeckého podujatia – 4. Bathory Cross 2019. O jeho príprave a organizačných pokynoch nám poskytol rozhovor hlavný organizátor pretekov, bánovčan Miroslav Bitarovský.

Kto je hlavným organizátorom podujtia a v ktorej lokalite sa uskutoční športová akcia roka?
V tomto roku je hlavným organizátorom podujatia Občianske združenie Čachtické podzemie, v spolupráci s partnermi, ktorými sú Poľnohospodárske družstvo Čachtice a Obec Čachtice. Športová akcia sa uskutoční už tradične v obci Čachtice, so štartom a cieľom v areáli základnej školy. Obe trasy sú situované do prekrásnej malokarpatskej prírody s dvomi dominantami a to zrúcaninou Čachtického hradu a vrchom Veľký Plešivec, ktorý je najvyšším bodom trasy a vedie tade dlhšia verzia behu.

Aký tím ľudí a akí partneri sa podieľajú na celkovej organizácii bežeckých pretekov?
Všetci okolo organizácie sú buď členovia Občianskeho združenia, alebo dobrovoľníci, prevažne z obce Čachtice. Tento rok nám poskytne pomoc aj miestna organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska. Vraví sa, že tento pretek na srdce, pomoc šikovných a vždy usmiatych dôchodkýň pri výdaji čaju a občerstvenia by to mal potvrdiť. Tradičným partnerom pre ceny víťazom a do tomboly je športová značka Gekon a miestne vinárstvo Čachtické chotáre.

Akú účasť bežcov a bežkýň očakávaš v tomto ročníku a v akých kategóriách budú súťažiť?
Súťažiť sa bude v šiestich kategóriách na 21km trase a v dvoch kategóriách na 11km trase a to Veľký okruh: M, M40, M50, M60, Z, Z40 / Malý okruh: M, Z. Sme potešení, že záujem o beh z roka na rok narastá. A tak sa nám stalo, že celkový limit 500 bežcov sme dovŕšili tri týždne pred štartom. Sme potešení, že v štartovej listine figurujú aj mená z Bánoviec nad Bebravou. Konkrétne Marián Adamkovič z tímu Bánovskí behúni bol doteraz na všetkých štartoch. Týmto chcem poďakovať vedeniu Bánovskej bežeckej ligy, že vyhovela bežcom z BN. Posunom ich štartu tak Bánovčania stihnú obe podujatia.

Akú trať si zvolil v tomto roku keď je o Tebe známe, že vyberáš náročné okruhy v krásnom prírodnom prostredí a aký je časový limit na jednotlivých okruhoch?

Trať sa v základe nemení, je rovnaká od prvého ročníka. Keďže Bathory Cross má aj neoficiálny názov „Čachtický krvák“ bola snaha vytvoriť trasu s vyšším prevýšením. Toho sme dosiahli sériou štyroch stúpaní pre trasu 21km. Bežci tak nastúpajú takmer kilometer. Časový limit je pomerne priaznivý aj pre rekreačných bežcov. Veľký okruh 5:00 hod. Malý okruh 3:00 hod.

Aké občerstvenie podávate pretekárom a na akých stanovištiach?
My máme pri organizovaní tohto podujatia ešte jedného partnera. Je to spoločnosť vysledkovyservis.sk, ktorá nám zabezpečuje časomieru. Je to skupina profesionálov z oblasti horského behu a tak sme dostali radu aj v oblasti sortimentu na občerstvovacej stanici. Tá je len jedna aj to pre 21km beh. Tá sa nachádza zhruba v polovici trate. Na 11km behu je „občerstvovačka“ až v cieli. Bathory Cross sa beží poslednú novembrovú nedeľu, počasie je priaznivé v tom zmysle, že teplota okolo +6C, ktorá bola počas minulých ročníkov nezničí organizmus tak ako letných +30C. Navyše je to krosový beh a účastníci si môžu niesť so sebou neobmedzené množstvo prísunu energie. V cieli sa o nich už postaráme s našou tradičnou ponukou.

Akým spôsobom sa môžu prihlásiť potenciálni záujemcovia?
Online prihlasovanie prostredníctvom stránky horskybeh.sk bolo z dôvodu naplnenia limitu ukončené. Tieto preteky v tomto čase už naplnili svoju kapacitu. Je ale spustená záložná forma, ak sa chce ešte niekto zúčastniť, môže sa prihlásiť na čakaciu listinu. My ho budeme informovať, keď sa niekto odhlási a prijmeme jeho prihlášku. Občianske združenie Čachtické podzemie je v roku 2019 organizátorom 4. ročníka bežeckého podujatia Bathory Cross. Ďakujeme tým, čo sa prihlásili. Všetci bežíte aj na pamiatku Čachtického podzemia o ktoré sme v tomto roku prišli.

Stanislav Vavro

3.BATHORY CROSS 2018 :: Prví na Veľkom Plešivci

Poznámka redakcie:

Riaditeľ pretekov Bánovčan Miroslav Bitarovský zabehol v roku 2012 v Strážovských vrchoch 38 km.